رشد پیوسته کهکشان راه شیری

* بر پایه‌ی یک بررسی تازه، کهکشان راه شیری با ادامه‌ی ساخته شدن ستارگان تازه در بخش اصلی‌اش دارد با سرعتی بیشتر از سرعت صوت گسترده می‌شود.

کهکشان مارپیچی ان‌جی‌سی ۴۵۶۵ در فاصله‌ی ۳۰ تا ۵۰ میلیون
سال نوری زمین، یکی از کهکشان‌هایی بود که برای بررسی نرخ
رشد کهکشان راه شیری بررسی شد
نویسنده‌ی اصلی پژوهش، کریستینا مارتینز-لومبیا از بنیاد اخترفیزیک جزایر قناری در تنریف می‌گوید: «کهکشان راه شیری همین اکنون هم بسیار بزرگ است. ولی بررسی ما نشان می‌دهد که با ساخته شدن ستارگان تازه در حومه‌های آن، دستکم بخش دیدارپذیرش دارد به آرامی بزرگ‌تر می‌شود. رشدش چندان سریع نیست ولی اگر بتوانیم در زمان سفر کنیم و کهکشانمان را در ۳ میلیارد سال دیگر ببینیم، آن را ۵ درصد بزرگ‌تر از چیزی که اکنون هست خواهیم یافت.»

راه شیری یک کهکشان مارپیچی به قطر ۱۰۰ هزار سال نوری است که صدها میلیارد ستاره دارد (دانشمندان از شمار دقیقش به درستی آگاه نیستند). از آن جایی که ما درون این کهکشان هستیم، اندازه گرفتن نرخ رشدش به طور مستقیم کار دشواریست. از همین رو مارتینز-لومبیا و گروهش از کهکشان‌های مارپیچیِ دیگر به عنوان راهنما بهره جستند.

آنها به کمک داده‌های طیف دیدنی (مریی) و فرابنفش-نزدیک و فروسرخ-نزدیک، بخش‌های بیرونی چند کهکشان مارپیچی را بررسی کردند. داده‌های نور دیدنی در "پیمایش دیجیتال آسمان اسلون" (اس‌دی‌اس‌اس) گرد آمده بود و داده‌های فرابنفش-نزدیک و فروسرخ-نزدیک هم به ترتیب توسط تلسکوپ‌های فضایی گلکس (کاوشگر فرگشت کهکشان‌ها) و اسپیتزر ناسا به دست آمده بود. (هم گلکس و هم اسپیتزر در سال ۲۰۰۳ به فضا رفتند. گلکس در سال ۲۰۱۳ از کار افتاد ولی اسپیتزر همچنان فعال است.)

چیزی که پژوهشگران از روند زایش ستارگان و جابجایی آنها دیدند نشان می‌دهد که کهکشان‌هایی مانند راه شیری با سرعتی نزدیک به ۱۷۷۰ کیلومتر بر ساعت (۱.۴ برابر سرعت صوت در سطح دریای زمین) دارند گسترده می‌شوند.

در مورد کهکشان راه شیری، این رشد پیوسته و به نسبت آرام در حدود ۴ میلیارد سال دیگر، در رویدادی چشمگیر بر هم خواهد خورد: رویایویی با کهکشان زن در زنجیر (آندرومدا). این دو کهکشان مارپیچی پس از نبردی پرآشوب با هم یکی خواهند شد و ابرکهکشانِ Milkdromeda را خواهند ساخت.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Milky Way galaxy - speed of sound - Cristina Martínez-Lombilla - Astrophysics Institute of the Canary Islands - Tenerife - star - spiral galaxy - optical - Sloan Digital Sky Survey - ultraviolet - infrared - NASA - Galaxy Evolution Explorer - GALEX - Spitzer space telescope - Andromeda - Milkdromeda

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه