ویدیوهایی نادر از پدیده شگفت‌انگیز "استیو"

روز ۱۹ آوریل، در پی برخورد باد خورشیدی به میدان مغناطیسی زمین یک توفان زمین‌مغناطیسی رده‌ی جی۱ در آسمان کانادا رخ داد.

متیو ویلر از رابسون ولی بریتیش کلمبیا در آن شب از خانه بیرون رفت تا ببیند در آسمان چه خبر است- و اینجا بود که استیو (STEVE) پیش چشمش پدیدار شد. وی می‌گوید: «سگم یک بند، و در تمام ساعتی که استیو دیده می‌شد به آن واق واق می‌کرد. این پدیده مانند رودی با سرعتی شگفت‌آور بود.» ویدیوهای ویلر را می‌توانید به شکل gif اینجا ببینید.
پدیده‌ی شگفت‌انگیز و رازگونه‌ی "استیو" در آسمان کانادا. این یک تصویر متحرک به بزرگی ۱.۵ مگ است. برای کامل شدنش شکیبا باشید
 استیو شاید نمایی مانند شفق قطبی داشته باشد ولی چیز دیگریست. یکی از تفاوت‌هایش اینست که رنگ بنفش ملایمی دارد و مانند شفق‌های معمولی سبزفام نیست. همچنین شکل ویژه‌ی خودش را هم دارد: یک نوار باریک و صاف که می‌تواند از این سر تا آن سر آسمان کشیده شده باشد.

پژوهشگران مدت چندانی نیست که بررسی این پدیده را آغاز کرده‌اند. چند سال پیش یکی از ماهواره‌های اروپایی "سُوارم" به گونه‌ای شانسی از درون یکی از آنها گذشت. سنجش‌های این ماهواره نشان می‌داد که استیو نواری از گاز یونیده‌ی داغ (۳۰۰۰ درجه‌ی سانتیگراد) در لایه‌ی بالایی جو زمین، حدود ۳۰۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین بود. در برخی، تنها برخی از توفان‌های زمین‌مغناطیسی پدیدار می‌شود و دیده شدنش را نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

ویدیوی دیگری از ویلر که خودش آن را بهترین می‌داند، همراهی دلپذیر این نوار بنفش ملایم را با شفق‌های سبزرنگ نزدیکش که از گونه‌ی "حصار چوبی" بودند نشان می‌دهد.
پدیده ی زیبا و رازگونه‌ی "استیو" در آسمان کانادا به همراه شفق‌های سبزفام "حصار چوبی". این یک تصویر متحرک به بزرگی ۱.۸ مگ است. برای کامل شدنش شکیبا باشید
ویلر می‌گوید: «این نوار بنفش بسیار سریع‌تر از حصار چوبی حرکت می‌کرد. و با این که شکلشان پی درپی میان هموار و ناهموار دگرگون می‌شد ولی مسیرشان در آسمان در سرتاسر ساعت یکسان بود.»

آیا استیو واقعا سگ‌ها را به واق واق می‌اندازد؟ ویلر می‌گوید: «برای سگ من که این گونه است. "پچ"، سگ ستاره‌شناس من که از نژاد آکباش است نه تنها به استیو، بلکه به ایستگاه فضایی هم از زمانی که یک توله بود تاکنون واکنش نشان می‌دهد و همیشه هم او را بیرون از مزرعه می‌بینم. او یک یابنده‌ی ارزشمند بارش‌های شهابی نیز هست. هر گاه که می‌بینم سرش را بالا گرفته و واق واق می‌کند می‌فهمم که وقت بیرون رفتن است.»


--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
STEVE - G1-class - geomagnetic storm - Canada - solar wind - Earth - magnetic field - Matthew Wheeler - Robson Valley - British Columbia - STEVE - aurora - European - ionized - picket fence - Akbash - space station - meteor shower

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه