ابرهای پررازورمز ناهید

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
خواهر سیاره‌ای ما، ناهید، جای پرجنب و جوش و شگفت‌انگیزیست. این سیاره بادهای نیرومندی دارد که لایه‌های ابری پرپشتش را با خود جابجا می‌کنند. این بادهای خشن آنچنان پرسرعتند که چیزی به نام "ابَر-چرخش" را نمایش می‌دهند: بیشینه‌ی سرعت بادهای زمین حدود یک پنجم سرعت چرخش زمین است، ولی بادهای ناهید می‌توانند به سرعتی ۶۰ برابر سرعت سیاره هم برسند.

در چند سال گذشته دانشمندان با بهره از عکس‌های فضپیمای اروپایی ونوس اکسپرس و فضاپیماهای بین‌المللی دیگر، ژرفای ابرها و بادهای این سیاره را بررسی کرده‌اند و رفتارهای شگفت‌آوری را در آنها یافته‌اند.

سمت شب سیاره (سمتی که رو به خورشید نیست) تا اندازه‌ای اسرارآمیزتر از سمت دیگر است. چیزی که می‌دانیم آن را بسیار متفاوت از هر جای دیگری نشان می‌دهد، با ابرهایی که از نظر گونه، پیکره، و پویایی تاکنون هرگز مانندشان دیده نشده، و برخی از آنها به نظر می‌رسد با ساختارهایی روی سطح در ارتباطند.

پدیده‌ی ابر-چرخش به نظر می‌رسد در سمت شب سیاره رفتار آشفته‌تری دارد تا سمت روز، ولی حتی با مدل‌سازی‌ها هم نتوانسته‌ایم به خوبی به دلیلش پی ببریم. همچنین ابرهای سمت شب الگوها و پیکره‌هایی متفاوت با ابرهایی که در هر جای دیگری دیده‌ایم می‌سازند- الگوهای بزرگ، موجدار، تکه‌ تکه، نامنظم، و رشته‌مانند- و ساختار برجسته در آنها هم ساختار اسرارآمیز "موج‌های ایستا" است. این موج‌ها در جو بالا می‌روند و با چرخش سیاره جابجا نمی‌شوند و به نظر می‌رسد روی شیب‌ها و مناطق فراز-بالا پدید می‌آیند، چیزی که نشان می‌دهد پستی و بلندی‌های سطح ناهید (توپوگرافی یا مکان‌نگاری آن) می‌تواند به شدت بر رویدادهای درون لایه‌های ابری‌اش اثر بگذارد.

[این موج‌های ایستا احتمالا همان چیزی هستند که به نام موج‌های گرانش جَوی می‌شناسیم-م]

سه تصویری که اینجا می‌بینید از داده‌های طیف دیدنی و فروسرخِ ونوس اکسپرس به دست آمده و این ویژگی‌های ابری را با جزییات نشان می‌دهند: موج‌های ایستا (چپ)، ناپایداری‌های پویا (میانی)، و رشته‌های اسرارآمیز (راست).

ونوس اکسپرس در سال ۲۰۰۵ به فضا پرتاب شد و در سال ۲۰۰۶ گردش خود در مدار ناهید را آغاز کرد. ماموریت این فضاپیما در دسامبر ۲۰۱۴ به پایان رسید.

درباره‌ی جو ناهید بیشتر بخوانید: * آنچه زیر ابرهای ناهید می‌گذرد 

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
planet - Venus - wind - super-rotation - Earth - ESA - Venus Express - Sun - stationary waves - topography - visible - infrared

منبع: esa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه