خوشه کروی در کنار دو آواره آسمانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۸ مگ)
در هفته‌های گذشته سیاره‌های درخشان بهرام و کیوان (مریخ و زحل) با هم در آسمان سپیده‌دم و در محدوده‌ی صورت فلکی کمان دیده می‌شدند.
در این تصویر که روز ۳۱ مارس گرفته شده و ۳ درجه از آسمان را می‌پوشاند، این دو شبچراغ آسمان را می‌بینیم که به همراه خوشه‌ی کروی بزرگ ام۲۲ یک سه‌گوش را درست کرده‌اند.
خوشه‌ی ام۲۲ (پایین، سمت چپ) که توپ بزرگی از بیش از ۱۰۰ هزار ستاره‌ با سنی بسیار بیشتر از خورشید است حدود ۱۰ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.
ولی این دو سیاره بسیار به ما نزدیک‌ترند.
کیوان که با رنگ زرد روشنی در بالای چارچوب دیده می‌شود حدود ۸۲ دقیقه‌ی نوری از ما فاصله دارد. اگر دقیق‌تر نگاه کنید می‌توانید بزرگ‌ترین ماهش، تیتان را هم مانند نقطه‌ای روشن در جایگاه حدود ساعت ۵ در فروغ خیره‌کننده‌ی سیاره‌ی مادر ببینید.
بهرام سرخ‌فام هم تنها ۹ دقیقه‌ی نوری از زمین فاصله دارد.
هر دو سیاره دارند به سوی پادیستانی (مقابله) با خورشید پیش می‌روند. سیاره‌ی بهرام در ماه ژوییه (تیرماه) به این موقعیت خواهد رسید و بسیار پرنورتر خواهد شد. در آن هنگام فاصله‌ی این سیاره از سیاره‌ی زمین تنها به ۳.۲ دقیقه‌ی نوری خواهد رسید.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
M22 - constellation Sagittarius - planet - Mars - Saturn - globular star cluster - Messier 22 - star - Sun - moon - Titan - opposition

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه