عکس شاتل فضایی از پشت پنجره هواپیما

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این چیست که از میان ابرها به آسمان می‌رود؟
اگر در یکی از روزهای ماه می ۲۰۱۱ در زمان مناسب و از نقطه‌ای مناسب از پنجره‌ی هواپیما به بیرون نگاه می‌کردید، چیزی بسیار نامعمول را می‌دیدید: یک شاتل فضایی که به سوی مدار زمین می‌رفت.
عکس‌های شاتل فضایی اندیور و دودش در زمان بلند شدن، کوتاه زمانی پس از پرتاب پایانی آن در می ۲۰۱۱ به طور گسترده‌ای در فضای اینترنت پخش شد.
تصویری که اینجا می‌بینید یکی از همین عکس‌هاست که از درون یک هواپیمای آموزشی شاتل گرفته شده و قانون کپی رایت شاملش نمی‌شود. در این عکس شاتل بسیار بالاتر از ابرهاست و می‌شود آن را با عکس‌های دیگری که از دود همین شاتل از زیر ابرها گرفته شده جور کرد (تطبیق داد).
افزون بر توده‌ی بلند دود، گازهای داغ و برافروخته‌ای که از موتورهای این شاتل به هنگام بالا رفتن بیرون می‌زند را نیز می‌توان نزدیک به بدنه‌ی آن دید. سایه‌ی دود بر سطح ابرها دیده می‌شود و جهت تابش آفتاب را نشان می‌دهد.
برنامه‌ی شاتل‌های فضایی آمریکا در سال ۲۰۱۱ با همین پرواز پایان یافت و اکنون برای دیدن شاتل اندیور می‌توانید به مرکز دانش کالیفرنیا سر بزنید.
فردا هم اگر در جا و زمان مناسب باشید می‌توانید چنین چشم‌اندازی را ببینید، این بار برای فضاپیمایی متفاوت: ماهواره‌ی پیمایش فراسیاره‌های گذرنده (تس، TESS) که سوار بر یک موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس راهی مدار زمین خواهد شد.


--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
cloud - space shuttle - Endeavour - shuttle training aircraft - copyright - US Space Shuttle program - California Science Center - Transiting Exoplanet Survey Satellite - TESS - SpaceX - Falcon 9

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه