پرواز بر فراز قطب شمال مشتری در طیف فروسرخ

 
اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در فیسبوک، تلگرام، و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان تماشا کنید

پرواز بر فراز قطب شمال سیاره‌ی مشتری چه حسی دارد؟
در یک ویدیوی سه‌بعدی خیالی که با بهره از عکس‌های واقعی و داده‌های دریافت شده از فضاپیمای جونوی ناسا پدید آمده چنین حسی را تجربه می‌کنیم. 

نیمکره‌ی شمالی مشتری اکنون در زمستان به سر می‌برد و قطب شمالش در سایه است، از همین رو در این ویدیو از نور فروسرخی بهره گرفته که توسط خود مشتری گسیلیده می‌شود- رنگی از طیف فروسرخ که در آن، داغ‌ترین ساختارها را با بیشترین درخشش نشان می‌دهد. مناطق زردرنگ جاهایی گرم‌تر (در ژرفای پایین‌ترِ جو مشتری) را نشان می‌دهند و مناطق تیره نشانگر جاهای سردترند (بالاتر در جو).

در آغاز ویدیو، جونو روی این سیاره‌ی غول‌پیکر زوم می‌کند. اندکی بعد هشت چرخندی که چرخند مرکزی قطب شمال سیاره را در بر گرفته‌اند یکی پس از دیگری نمایان می‌شوند. پهنای هر یک از این چرخندها به اندازه‌ی یک قاره‌ی کامل روی زمین است و دیواره‌های مارپیچ برآمده و تکه تکه دارند. ویدیو با نمایی که از سیاره دور می‌شود پایان می‌یابد.

دوربین‌های فروسرخ برای سنجش دمای جو مشتری و بررسی سازوکار چرخندهای نیرومند قطب‌های مشتری به کار گرفته می‌شوند. بالاترین "دمای درخشندگی" حدود ۲۶۰ کلوین است (تقریبا ۱۳- درجه‌ی سانتیگراد) و پایین‌ترین هم حدود ۱۹۰ کلوین (۸۳- دجه‌ی سانتیگراد). "دمای درخشندگی" اندازه‌ی تابش‌مندی را نشان می‌دهد و اینجا از ۵ میکرون در بالای جو آغاز می‌شود و به جونو می‌رسد.

بررسی چرخندهای مشتری به دانشمندان درباره‌ی بهتر شناختنِ سامانه‌های توفانی خطرناک زمین کمک می‌کند.
جونو تازه دیدار پیرامشتریِ ۱۲ (دوازدهمین گذر از کنار مشتری) را به پایان رسانده و به نظر می‌رسد شرایط مناسب برای انجام دادن چند دور بعدی مدارش که هر یک دو ماه زمان می‌برد را دارد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
North Pole - Jupiter - NASA - Juno - infrared - cyclone - continent - Earth - storm system - Perijove

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه