دومین حلقه پرآوازه آسمان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
پس از حلقه‌های سیاره‌ی کیوان، شاید سحابی حلقه (ام۵۷) پرآوازه‌ترین حلقه‌ی آسمانی باشد. نمای کلاسیک آن به دلیل زاویه‌ی دید خوبی که از آن داریم برایمان کاملا شناخته شده است.
نقشه‌برداری‌های تازه‌ای که از روند گسترش ساختار سه‌بعدی این سحابی انجام شده و بخشی از آنها بر پایه‌ی همین عکس پروضوح هابل بوده، نشان می‌دهند که این سحابی یک حلقه‌ی به نسبت چگال چنبره‌مانند، در میانه‌ی ابری از گازهای برافروخته با ساختاری مانند توپ فوتبال آمریکایی است.
دیدگاه ما از زمین به گونه‌ایست که داریم آن را در راستای محور بلند این توپ، و حلقه را درست از روبرو می‌بینیم.
گفتن ندارد که این سحابی نمونه‌ای شناخته شده از یک سحابی سیاره‌نما است ولی مواد وگازهای برافروخته‌اش هیچ ربطی به سیاره‌ها ندارند. بلکه پوسته‌ها و لایه‌های گازی بیرونی یک ستاره‌ی رو به مرگند که زمانی ستاره‌ای مانند خورشید خودمان بوده ولی اکنون با پس زده شدن این لایه‌ها، تنها همان نقطه‌ی روشنی که در مرکز سحابی دیده می‌شود از آن به جا مانده.
پرتوی فرابنفش پرانرژی ستاره‌ی مرکزی، اتم‌های این گازِ پس‌زده شده را یونیده و آن را برافروخته و روشن کرده است. سحابی حلقه پهنایی نزدیک به ۱ سال نوری دارد و فاصله‌اش از ما حدود ۲۰۰۰ سال نوریست.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
M57 - Ring Nebula - Saturn - 3-D - Hubble - donut - American football - planet - Earth - axis - face-on - planetary nebula - sun - ultraviolet - ionize - atom

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه