کمان کهکشان بر فراز درختان خشکیده

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در اینجا چشم‌اندازی از زمین را می‌بینیم، تنها سیاره‌ی دارای درختی که تاکنون شناخته‌ایم.
ولی درختانی که اینجا، در ددفلی (Deadvlei) می‌بینیم بیش از ۵۰۰ سال است که مرده‌اند. این کویر در پارک نامیب-نوکلوفت کشور نامیبیا جای دارد و این درختان زمانی روییدند که یک رود در آن منطقه در اثر باران سرریز (طغیان) کرد، ولی پس از آن که تلماسه‌ها (تپه‌های شن) مسیر رود را تغییر دادند این درختان هم خشکیدند.
در این تصویرِ همنهاده که بازمان‌بندی خوب در ماه گذشته گرفته شده نوار کهکشان راه شیری را هم بالا و در دوردست چشم‌انداز می‌بینیم که بر فراز تنه‌های خشکیده‌ی این درختان کمانی ساخته است. خاک رسی سفید روی زمین به نظر می‌رسد از بازتاب نور ستارگان روشن شده.
در سمت چپ، نوار سه‌گوش نور برجگاهی (منطقه‌البروجی) را که از افق به بالا برخاسته می‌بینیم. این روشنایی از بازتاب نور خورشید توسط غبارهایی که در بخش درونی سامانه‌ی خورشیدی به گرد خورشید می‌چرخند پدید می‌آید.
اگر چشم تیزبینی داشته باشید می‌توانید چیزی را در سمت راست، درست روی تلماسه‌های بزرگ زمینی ببینید- ابر ماژلانی بزرگ، یکی از ماهواره‌های کهکشان خودمان. ابر ماژلانی کوچک هم در این تصویر هست، ولی به سختی می‌شود پیدایش کرد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
planet - Deadvlei - Namib-Naukluft Park - Namibia - Earth - sand dune - Milky Way Galaxy - clay - zodiacal light - Solar System - Large Magellanic Cloud - galaxy - Small Magellanic Cloud

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه