نمای نزدیک از موشکی که ماهواره TESS را به فضا برد

ماهواره‌ی پیمایش فراسیاره‌های گذرنده (تس، TESS) در روز ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) سفر خود برای جستجوی سیاره‌های فراخورشیدی را آغاز کرد.
این شکارچی فراسیاره‌ها سوار بر دوش یک موشک فالکون ۹ راهی مدار زمین شد.
فالکون ۹ مجهز به موتور مرحله‌ی نخست "مرلین ۹" بود که در این تصویر نمای نزدیکِ کنترل از راه دور، روشن شدن این موتور را در مجموعه‌ی پرتاب‌های فضایی ۴۰ در پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال می‌بینیم.
تس در هفته‌های آینده با انجام یک رشته عملیات و روشن کردن چند باره‌ی موتورهایش به یک مدار بسیار کشیده و بیضی پیرامون زمین خواهد رسید.
این ماهواره با گرفتن کمک گرانشی از ماه، در این مدار پایدار که پیش از این آزموده نشده بود جای خواهد گرفت؛ دوره‌ی این مدار نصف دوره‌ی مداری ماه است و بیشینه‌ی فاصله‌اش از مین هم به حدود ۳۷۳۰۰۰ کیلومتر می‌رسد.
تس در آن مدار یک پیمایش (نقشه‌برداری) ۲ ساله برای یافتن سیاره‌های فراخورشیدی پیرامون روشن‌ترین و نزدیک‌ترین ستارگان آسمان انجام خواهد داد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NASA - Transiting Exoplanet Survey Satellite - TESS - planet - Falcon 9 - star - Earth - 9 Merlin - first stage - Space Launch Complex 40 - Cape Canaveral Air Force Station - elliptical orbit - gravity assist - orbital period - Moon

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه