تیر شهاب بر سر یک دریاچه

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
"تو هم دیدیش؟"
این یکی از رایج ترین پرسش‌هاییست که در زمان یک بارش شهابی پرسیده می‌شود زیرا زمان درخشش یک شهاب به طور معمول آنقدر کوتاه است که تا سر بچرخانید ناپدید شده. ولی شاید افتخار دیدن شهاب‌های درخشانی که بر سرتان می‌بارند و دانستن این که این شهاب‌ها روزگاری سنگریزه‌ای در دنیایی دیگر بوده‌اند، ارزش وقت گذاشتن را داشته باشد حتی اگر همراه یا همراهان رصدی‌تان نتوانند در دیدن همه‌ی آنها با شما شریک شوند.
امشب بارش شهابی شلیاقی (چنگی) که امشب به اوج خود می‌رسد و اگر زیر آسمانی تاریک و بدون ماه باشید شاید بتوانید در هر ساعت تا ۲۰ شهاب ببینید.
تصویری که اینجا می‌بینید از پیوند ۹ عکسی درست شده که در زمان بارش سال ۲۰۱۲ گرفته شده بودند، و یک شهاب شلیاقی درخشان را بر فراز دریاچه‌ی خوش‌منظره‌ی "کرِیتر" در اورگان آمریکا نشان می‌دهد. چشم‌انداز پیش‌زمینه‌ پوشیده از برف است و نوار مرکزی شکوهمند کهکشانمان هم در دوردست آسمان، پشت دریاچه کمانی بلند ساخته.
از جمله بارش‌های شهابی دیگر امسال -و همچنین سال‌های دیگر- می‌توان از بارش برساووشی در نیمه‌ی اوت (اواخر مرداد) و بارش شیری (اسدی) در نیمه‌ی نوامبر (اواخر آبان) نام برد

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
meteor shower - meteor - granule - Lyrids meteor shower - Crater Lake - Oregon - USA - galaxy - Perseids - Leonids

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه