باز هم "لکه سرد" و نظریه "چندجهانی"

لکه‌ی سرد در نقشه‌ی ماهواره‌ی پلانک از تابش زمینه‌ی کیهانی
سال‌هاست که دانشمندان با رازِ یک ناهنجاری شگفت‌آور در فضا دست و پنجه نرم می کنند: یک "لکه‌ی سرد" اسرارآمیز به بزرگی حدود ۱.۸ میلیارد سال نوری. این لکه به اندازه‌ی ۰.۰۰۰۱۵ درجه‌ی سانتیگراد سردتر از فضای پیرامونش است. سنجش این دما بر پایه‌ی تابش زمینه‌ی ریزموج در سراسر کیهان است.

اخترشناسان در گذشته می‌پنداشتند که دلیل سردی این بخش فضا تنها اینست که نسبت به دیگر بخش‌ها ماده‌ی کمتری در خود دارد. به چنین بخش‌های تهی‌ای در فضا تُهیک یا توهیک یا ناحیه‌ی پوچ (void) می‌گویند، و بنابراین این فضا را باید یک ابَرتوهیک غول‌پیکر دانست که برآورد شده ۱۰ هزار کهکشان کمتر از دیگر بخش‌های همتایش دارد. [پیش از این درباره‌ی این پدیده خوانده بودید: * راز بزرگ ترین فضای تهی در کیهان]

اکنون در پژوهشی تازه که بر پایه‌ی نقشه‌برداری از کهکشان‌ها انجام شده، اخترشناسان انجمن سلطنتی اخترشناسی (راس) می‌گویند دریافته‌اند که این ابرتوهیک نمی‌تواند وجود داشته باشد. به باور آنها، کهکشان‌های درون "لکه‌ی سرد" تنها به گرد توهیک‌های کوچکی گرد آمده‌اند که مانند حباب‌هایی در فضای لکه‌ی سرد پراکنده‌ شده‌اند. ولی این توهیک‌های کوچک نمی‌توانند توضیحی برای تفاوت دمای دیده شده ارایه دهند.

چندجهانی؟
پژوهشگران می‌گویند برای ربط دادن تفاوت دمایی با توهیک‌های کوچک‌تر نیاز به یک مدل غیراستاندارد کیهان‌شناسی خواهد بود. روری مکنزی در گزارش بنیاد راس می‌گوید: «ولی داده‌های ما، باهیچ تلاشی برای چنین کاری (ایجاد یک مدل غیراستاندارد) سازگار نمی شود.» اگرچه این پژوهش حاشیه‌ی خطای بزرگی دارد، ولی شبیه‌سازی‌ها نشان می‌دهند که تنها دو درصد احتمال دارد که لکه‌ی سرد به طور کتره‌ای و شانسی پدید آمده باشد.

یکی دیگر از این پژوهشگران، تام شنکس می‌گوید: «این بدین معناست که ما نمی‌توانیم این نظریه را کاملا کنار بگذاریم که "لکه‌ی سرد توسط یک نوسان بعید که با مدل استاندارد توضیح داده می‌شود پدید آمده". ولی اگر این پاسخ نباشد، پس توضیح‌های نامعمول‌تری در کار خواهد بود. شاید نامعمول‌ترین نظریه‌ی موجود برای این پدیده این باشد که "لکه‌ی سرد در اثر برخورد میان حبابِ جهان ما و حباب یک جهان دیگر پدید آمده".»

اگر یافته‌های این پژوهش با بررسی‌های دقیق‌تر تایید شوند، پس چه بسا لکه‌ی سرد بتواند نخستین گواه برای چندجهانی باشد، هر چند که شواهد بسیار بیشتری برای تایید این پنداشت که جهان ما یکی از چندین جهان است نیاز است.

گزارش این پژوهش در ماهنامه‌ی انجمن سلطنتی اخترشناسی منتشر شده است.

------------------------------------------------
در همین زمینه: * تصویر کودکی‌های کیهان به نظریه نزدیک‌تر می‌شود  
* همچنین با جستجوی برچسب "لکه سرد" در این وبلاگ یا تنها زدن روی این پیوندِ "لکه سرد"، به نوشته‌های دیگری در این باره دسترسی خواهید یافت.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Cold Spot - background radiation - supervoid - Royal Astronomical Society - RAS - void - standard cosmological model - Ruari Mackenzie - Tom Shanks - multiverse

منبع: futurism

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه