در محاصره لیزرها

این تصویر در دو اندازه‌ی بزرگ‌تر: ۲.۶ مگ- ۵.۱ مگ
چشمک زدن ستارگان برای شاعران و دلدادگان پدیده‌ای بسیار شگفت‌انگیز و خواستنی‌ست، ولی برای اخترشناسان، نه چندان.

حتی در شرایط دیداری تقریبا پاکیزه و دست‌نخورده‌ی بیابان آتاکامای شیلی، جایی که ناوگان تلسکوپ‌های سطح جهانی رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (اسو) برپاست نیز آشفتگی هوای زمین باعث چشمک زدن ستارگان و مات شدن چشم‌انداز ما از آسمان شب می‌شود.

چهار باریکه‌ی لیزری که در این تصویر می‌بینید به طور ویژه برای مبارزه با همین آشفتگی پدید آمده‌اند. این چهار لیزر نارنجی پرنور از "۴ دستگاه ستاره‌ی راهنمای لیزری" به بیرون افکنده شده‌اند که بخش پیشرفته‌ای از تاسیسات اپتیک سازگار در تلسکوپ بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی) در اسو هستند.

این باریکه‌ها هر کدام حدود ۴۰۰۰ برابر نیرومندتر از اشاره‌گرهای لیزری استاندارد هستند! هر یک از آنها با برانگیختن اتم‌های سدیم در جو بالایی زمین و به تابش واداشتن آنها، یک ستاره‌ی مصنوعی در آسمان درست می‌کنند.

پدید آوردن ستارگان راهنما به اخترشناسان امکان می‌دهد اعوجاج‌ها و کج‌نمایی‌های جَوی را بسنجند و تصحیح کنند و با تنظیم و واسنجی (کالیبراسیون) دستگاه‌های رصدی، آنها را به بیشترین دقت ممکن برای هر بخش ویژه‌ی آسمان برسانند. این کار به وی‌ال‌تی آنچنان چشم‌انداز زلال و پاکیزه‌ای از آسمان‌ها می‌دهد که می‌تواند شگفتی‌های کیهان را با جزییاتی مبهوت‌کننده به تصویر بکشد.

این عکس زیبا به کمک یک پهباد بر فراز وی‌ال‌تی گرفته شده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
star - poet - Chile - ESO - Earth - twinkle - laser - 4 Laser Guide Star Facility - Adaptive Optics Facility - Very Large Telescope - VLT - sodium - atom - guide star - calibrating - drone

منبع: eso

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه