پیچ و تاب ابرهای مشتری در نمایی تازه

عکسی که فضاپیمای جونو در روز ۱ آوریل به هنگام گذشتن از فراز قطب جنوب مشتری گرفت. اندازه‌ی بزرگ‌تر
فضاپیمای جونوی ناسا این تصویر همنهاده (ترکیبی) را به هنگام گذر از کنار مشتری در روز ۱ آوریل، از قطب جنوب این سیاره گرفت. جونوکم بخش مرکزی تصویر را زمانی گرفت که فاصله‌ی جونو از قله‌ی ابرهای مشتری ۲۴۷۴۹ کیلومتر بود. در آن هنگام، مشتری بزرگ‌تر از میدان دیدِ افقیِ ۵۸ درجه‌ای جونوکم بود. 

همچنان که جونو در مدارش جابجا می‌شد، جونوکم دو عکس‌ دیگر هم از زاویه‌ها و فاصله‌های دیگر گرفت. این عکس‌ها هم به گونه‌ای بر تصویر نخست افکنده شدند که گویی از همان فاصله و همان زاویه گرفته شده بودند.
چارچوب سفید روی مشتری در نمای سمت چپ بخشی است که عکس‌هایی با فاصله‌ی زمانی ۸ دقیقه و ۴۱ ثانیه بر آن افکنده شدند. این چارچوب بریده شد (بالا، سمت راست) و سپس با پردازش و به کار بردن فیلتر ویژه، پادسانی (کنتراست) آن افزایش داده شد. تصویر بزرگ‌تر
این دو عکس که با فاصله‌ی زمانی حدود ۸ دقیقه و ۴۱ ثانیه گرفته شده بودند بر تصویر نخست افکنده شدند (چارچوب سفید سمت چپ). سپس بریده شدند (بالا، سمت راست)، و بر پایه‌ی حسمندی تصویرِ زمینه بهبود و پردازش شدند و پادسانی (کنتراست) آنها افزایش داده شد (پایین، سمت راست). با یک مقایسه و همسنجی ساده می‌شد تغییر کوچکی که نشانه‌ی حرکت ابرهای سیاره در این بازه‌ی زمانی ۸ دقیقه و ۴۱ ثانیه‌ایی بود را تشخیص داد.
این پویانمایی تفاوت دو عکس از مشتری که به غاصله‌ی ۸ دقیقه و ۴۱ ثانیه گرفته شده بودند را نشان می‌دهد. این تفاوت اندک نشانگر جابجایی ابرهای سیاره در این بازه‌ی زمانیست. اندازه‌ی بزرگ‌تر (۲.۶ مگ)
کارشناسان با برون‌یابی این جابجایی اندک توانستند یک پویانمایی (انیمیشن) از حرکت ابرهای آن بخش سیاره در روز ۱ آوریل پدید بیاورند.
 اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام یک ستاره در هفت آسمان، و یا در این پیوند ببینید
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Jupiter - Juno - JunoCam - blink compariso

منبع: europlanet-eu

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه