برنامه‌ی چینی‌ها برای رفتن به "سمت پنهان ماه"

ماهواره‌ی کویکیاو از درون نقطه‌ی لاگرانژی ال۲، تراگسیل داده‌ها از ماه به زمین و زمین به ماه را انجام خواهد داد
چینی‌ها دارند خود را برای سفری به آن سوی ماه آماده می‌کنند. در روز ۲۱ می، سازمان ملی فضایی چین ماهواره‌ای را به فضا پرتاب کرد که داده‌ها را میان زمین و یک سطح‌نشین و خودروی ماهگرد -که در اواخر ۲۰۱۸ راهی ماه می‌شوند- بازپخش خواهد کرد.

این ماهواره که کویکیاو (Queqiao به معنای پل پرندگان) نام دارد از مرکز پرتاب ماهواره‌های شیچانگ در جنوب باختر چین، با موشک LM-4C راهی فضا شد.

کاوشگری که بر سطح ماه خواهد نشست چانگ-یی ۴ نام دارد، اگر همه چیز از روی برنامه پیش برود، نخستین فضاپیمایی خواهد بود که بر سمت پنهان ماه خواهد نشست. از آنجایی که سمت پنهان ماه هرگز رو به زمین نمی‌شود، این سطح‌نشین توانایی ارتباط مستقیم با زمین را نخواهد داشت- چه فرمان‌هایی که برایش فرستاده می‌شوند و چه داده‌هایی که از آن دریافت می‌شوند، همگی با مانع خود ماه روبرو خواهند شد.

برای حل این مساله، یک ماهواره در نقطه‌ای از فضا که هم زمین و هم سطح‌نشین در دیدرس هستند جای داده می‌شود. نقطه‌ی مناسب برای این کار نقطه‌ی ال۲ است، یکی از ۵ نقطه‌ی لاگرانژ که حدود ۶۴۰۰۰ کیلومتر دورتر از ماه است. در این نقطه، آمیزه‌ی گرانش خورشید و زمین، نیروهایی را که می‌توانند یک جرم را از مدار بیرون کنند خنثا می‌کند. این یک نقطه‌ی مناسب برای نگه داشتن یک فضاپیما در فضاست، زیرا فضاپیما می‌تواند آنجا بماند بی آن که نیازی باشد پیوسته پیشران‌هایش را روشن کند.

این نقطه به ویژه برای نگه داشتن کویکیاو مناسب است. از نقطه‌ی ال۲، ماهواره به هنگام گذشتن ماه از جلوی زمین دید کاملی بر سرتاسر سمت پنهان ماه خواهد داشت. کویکیاو دقیقا نه در خود نقطه‌ی ال۲، بلکه در یک مدار"هاله‌ای" جای می‌گیرد که به گرد ال۲ می‌چرخد، به گونه‌ای که حتی زمانی که ماه جلوی بخشی از زمین را گرفته، باز هم زمین در راستای خط دیدش باشد.

انتظار می‌رود کویکیاو در حدود ۲۹ می به آن مدار برسد و پس از آن مدت شش ماه را به آزمایش آن و اطمینان یافتن از کارکرد همه‌ی دستگاه‌هایش خواهد گذراند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
China - far side - moon - China National Space Administration - Earth - lander - rover - Queqiao - Magpie Bridge - Xichang Satellite Launch Center - Long March 4C - Chang’e 4 - L2 - sun - thruster - planet

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه