تماشای "استیو" در عرض‌های پایین

استیو در گلیچن، آلبرتا. این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در روز شنبه، ۵ ماه می، جریانی از باد خورشیدی به زمین رسید و توفان‌های زمین‌مغناطیسی (ژئومغناطیسی) از رده‌ی جی۱ و جی۲ را پدید آورد. در فراز بالای جو زمین، نوارهای داغ پلاسما آغاز به رقصیدن در مغناطکره‌ی سیاره کردند. و ناگهان، "استیو" پدیدار شد. آلن دایر از گلیچن در آلبرتای کانادا عکس‌هایی از نوار درخشان بنفش آن گرفت. به گفته‌ی وی، استیو در آغاز مانند کمانی کم‌نور در سمت خاور بود و سپس پرنور شده و از این سر تا آن سر آسمان کشیده شد.

"تابش گرمایی ناگهانی از افزایش سرعت" یا STEVE نخستین بار همین چند سال پیش در آلبرتا دیده شد، هرچند که بی‌تردید از مدت‌ها پیش از این هم وجود داشته و رخ می‌داده. نوار باریک استیو یک ارتباطی با شفق قطبی دارد، ولی پیکره‌ و رنگی ویژه‌ی خود دارد و در جاهایی خاص پدید می‌آید. تا جایی که می‌دانیم، استیو نمایشی‌ست که در پی جریان پلاسمای داغ در لایه‌های بالایی جو اجرا می‌شود.

استیو در الی، مینه‌سوتا. این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
الیزابت مک‌دونالد از مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا به تازگی مقاله‌ای درباره‌ی استیو منتشر کرده. در این مقاله، استیو به پدیده‌ای به نام "رانش یونی زیرشفقی" (subauroral ion drift) که سرواژه‌ی آن می‌شود "سِد" (SAID) ربط داده شده. ماهواره‌ها هزاران سد را ردگیری کرده‌اند: آنها بیشتر در فصل‌های بهار و پاییز پدیدار می‌شوند و به نظر می‌رسد عرض‌های جغرافیایی نزدیک به ۶۰+ درجه را بیشتر ترجیح می‌دهند.

این هفته، استیو به عرض‌هایی جنوبی‌تر از همیشه رفت. گرِگ اَش نوار آن را بر فراز الی در مینه‌سوتا، در عرض ۴۷.۹+ شمالی دید و به تصویر کشید.

وی می‌گوید: «این نخستین بار بود که استیو را می‌دیدم و برایم فراموش‌نشدنی بود. با چشم نامسلح دیده می‌شد و من می‌توانستم تپش‌های نور سبز و بنفش را در آن ببینیم.»

همه‌ی جاهایی که این استیو را دیدند در عرض‌هایی به نسبت پایین بودند: تافت، مینه‌سوتا (۴۷.۶+)، باکستون، داکوتای شمالی (۴۷.۶+)، آرکادیا، میشیگان (۴۴.۵+) و فورت فرانسیز، اونتاریو (۴۸.۶+). این عرض‌های به نسبت پایین نشانه‌ای دلگرم‌کننده‌ برای آسمان‌دوستانی است که خواهان تماشای این نوارهای شگفت‌انگیز با چشم خود هستند. نیازی نیست برای دیدن استیو به دایره‌ی شمالگان بروید؛ شاید خودش سری به آسمانتان بزند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
solar wind - Earth - G1 - G2-class - geomagnetic storm - plasma - planet - magnetic field - STEVE - Alan Dyer - Gleichen - Alberta - aurora - Strong Thermal Emission Velocity Enhancement - plasma - Elizabeth MacDonald - NASA - Goddard Space Flight Center - subauroral ion drifts - SAID - latitude - Greg Ash - Ely - Minnesota - Tofte - Buxton - North Dakota - Arcadia - Michigan - Fort Frances - Ontario - Arctic Circle

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه