شکارچی تازه سیاره‌های ناسا، از کنار ماه گذشت و نخستین عکسش را گرفت

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۸ مگ)
ماهواره‌ی سیاره‌یاب تازه‌ی ناسا نخستین عکسش را به زمین فرستاده. ماهواره‌ی پیمایش فراسیاره‌های گذرنده (تس، TESS) که در روز ۱۸ آوریل راهی فضا شده بود، در روز ۱۷ می از حدود ۸۰۰۰ کیلومتری کره‌ی ماه گذشت و با کمک گرفتن از گرانش آن، یک مانور قلاب‌سنگی انجام داد. این مانور، بر سرعت تس افزود و آن را به سوی مقصدش که مداری میان زمین و ماه است پرتاب کرد.

انتظار می‌رود این فضاپیما در ماه ژوئن به این مدار رسیده و کار جستجوی فراسیاره‌ها (سیاره‌های فراخورشیدی)  را آغاز کند. این عکس که روز ۲۶ آوریل گرفته شده، دستاورد نخستین آزمایش دوربین آنست و صورت فلکی قنطورس را در بر دارد. بیش از ۲۰۰ هزار ستاره به شکل نقطه‌هایی از نور در چارچوب این تصویر دیده می‌شود. برق نوری که پایین تصویر دیده می‌شود ستاره‌ی بتا قنطورس در فاصله‌ی ۳۹ سال نوری زمین است.

این عکس با یکی از چهار دوربین تس گرفته شده که انتظار می‌رود در دو سال نخست ماموریت تس، میدانی ۴۰۰ برابر میدان این عکس را در پوشش بگیرند. چشمداشت‌ها از تس اینست که در این دو سال، حدود ۲۰ هزار فراسیاره را به گرد ستارگانی به نسبت نزدیک پیدا کند.

این فضاپیما برای یافتن دنیاهای بیگانه از ترفند "گذر" بهره خواهد جست. یعنی جستجو و بررسی کاهش نور یک ستاره که در اثر گذشتن سیاره‌ای میان آن و تلسکوپ رخ می‌دهد. شمار دفعه‌هایی که این اٌفت نور تکرار می‌شود نشانگر سرعت چرخش سیاره به گرد ستاره‌ی میزبانش است، و مقداری که از نور ستاره کاسته می‌شود هم نشانگر اندازه‌ی سیاره خواهد بود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NASA - planet - Transiting Exoplanet Survey Satellite - TESS - moon - slingshot - Earth - constellation Centaurus - star - Beta Centauri - exoplanet

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه