تخم مرغ فیروزه‌ای در فضا

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۷ مگ)
این ابر زیبای کیهانی در فاصله‌ی حدود ۱۵۰۰ سال نوری از زمین، پیکره و رنگی دارد که ما را به یاد تخم گونه‌ای پرنده به نام "سینه‌سرخ آمریکایی" می‌اندازد. تخم‌های این پرنده رنگ فیروزه‌ای زیبایی دارد که در زبان انگلیسی به نام رنگ "آبی تخم سینه‌سرخ آمریکایی" (Robin egg blue) شناخته می‌شود.
این سحابی که ان‌جی‌سی ۱۳۶۰ نامیده شده یک سحابی سیاره‌نما به پهنای حدود ۳ سال نوریست و در صورت فلکی جنوبیِ کوره جای دارد.
تخم پرنده‌ی "سینه‌سرخ آمریکایی" رنگ آبی-سبز
ویژه‌ای دارد
اگر چه تخم پرندگان نماد آغاز زندگیست، ولی این سحابی به عنوان یک سحابی سیاره‌نما، نه تنها آغازگر چیزی نیست بلکه خود نشانگر گامی کوتاه در پایان زندگی یک ستاره‌ی پیر است.
عکس‌های تلسکوپی نشان داده که ستاره‌ی مرکزی این سحابی یک ستاره‌ی دوتاییست. هر دوی آنها کوتوله‌های سفید کم‌جرم‌تر از خورشید ولی بسیار داغ تر از آن هستند.
پرتوهای فرابنفش پرانرژی و نادیدنی این دو ستاره با تابش بر پوسته‌ی گازی پیرامونشان، اتم‌های آنها را برانگیخته و الکترون‌هایشان را از آنها جدا کرده. رنگ آبی فیروزه‌ای ان‌جی‌سی ۱۳۶۰ دستاورد بازپس‌گیری الکترون‌ها توسط اتم‌های دو بار یونیده‌ی اکسیژن در این گازها است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NGC 1360 - The Robin's Egg Nebula - constellation Fornax - planetary nebula - star - binary star - white dwarf - Sun - ultraviolet - atom - electron - ionized - oxygen

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه