نبرد تماشایی دو کهکشان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۲مگ)
این کهکشان دارد هزاره‌ی بدی را می‌گذراند. در حقیقت ۱۰۰ میلیون سال گذشته برایش چندان خوب نبوده، و شاید یک میلیارد  سال آینده‌ی بدی هم پیش رو داشته باشد.
پایین، سمت راست تصویر ان‌جی‌سی ۴۰۳۸ را می‌بینیم که زمانی یک کهکشان مارپیچی معمولی بود که کاری به کسی نداشت، تا این که ان‌جی‌سی ۴۰۳۹ از بالا، سمت چپ از راه رسید و با آن سرشاخ شد.
ویرانه‌ی رو به دگرگونی‌ای که از این برخورد به جا مانده و به نام آنتن یا دوشاخک شناخته می‌شود را در این تصویر می‌بینیم.
همچنان که گرانش دارد ساختار این دو را به هم می‌زند، ابرهای گازی آنها به یکدیگر می‌خورند، توده‌های ستارگان آبی درخشان پدید می‌آیند، ستارگان سنگین شکل می‌گیرند و منفجر می‌شوند و رگه‌های قهوه‌‌ای رنگ غبار در گوشه و کنار پراکنده می‌شود. در پایان، دو کهکشان به هم پیوسته و یک کهکشان بزرگ‌تر را خواهند آفرید.
چنین برخوردهایی نامعمول نیستند، و حتی کهکشان راه شیری خودمان هم در گذشته چندین برخورد را پشت سر گذاشته بوده و پیش‌بینی می‌شود تا چند میلیارد سال دیگر نبردی میان او با همسایه‌اش، کهکشان زن در زنجیر (آندرومدا) آغاز شود.
این تصویر از پیوند عکس‌هایی درست شده که اخترشناسان حرفه‌ای برای بهتر شناختن فرآیند برخورد کهکشانی به کمک تلسکوپ فضایی مدارگرد هابل گرفته بودند.
این عکس‌ها --و بسیاری دیگر از عکس‌هایی که هابل از فضای دوردست گرفته-- در دسترس همگان است و اخترشناسان آماتور علاقمند می‌توانند آنها را دریافت کرده و با پردازششان، نماهایی خیره‌کننده، مانند همین تصویر پدید بیاورند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Spiral Galaxy - NGC 4038 - millennium - NGC 4039 - Antennae - Milky Way Galaxy - Andromeda Galaxy - Hubble Space Telescope

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه