ابرهای یک میلیون ساله

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
"سحابی گام" که نامش را از شکارچی ابرهای کیهانی، اخترشناس استرالیایی کالین استنلی گام (۱۹۶۰-۱۹۲۴) گرفته، به اندازه‌ای بزرگ و نزدیک است که عملا به سختی تشخیص داده می‌شود.
در حقیقت، ما تنها حدود ۴۵۰ سال نوری از لبه‌ی جلویی، و ۱۵۰۰ سال نوری از لبه‌ی پشتی این پهنه‌ی گسترده‌ از هیدروژن برافروخته‌ی میان‌ستاره‌ای فاصله داریم.
این تصویر تکرنگ با پهنای +۴۰ درجه، از پیوند عکس‌های گرفته شده در طیف هیدروژن-آلفا درست شده و این منطقه‌ی گسیلشی کم‌نور را بر پس‌زمینه‌ی ستارگان کهکشان راه شیری نشان می‌دهد.
گمان می‌رود این سحابی پیچیده یک پسماند ابرنواختر باشد که در پی یک  انفجار ابرنواختری در زمانی بیش از یک میلیون سال پدید آمده و در پهنه‌ی صورت‌های فلکی بادبان و کشتی‌دُم در آسمان نیمکره‌ی جنوبی پخش و پراکنده شده.
در این تصویر گسترده‌ی چشمگیر همچنین اجرام بسیاری را هم درون خود سحابی گام می‌بینیم، از جمله پسماند ابرنواختر بادبان که سنی بسیار کمتر از خود سحابی گام دارد- حدود ۱۱ هزار سال.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Australia - Colin Stanley Gum - The Gum Nebula - hydrogen - monochrome - Hydrogen-alpha - emission - Milky Way - star - supernova remnant - Ship - constellation - Vela - Puppis - Vela supernova remnant

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه