شبح‌های سرخ در آسمان اوکلاهما

* در روز ۲۴ می، یک دسته "عروس‌ دریایی درخشان" بر فراز اوکلاهمای آمریکا پدیدار شد! ولی آنها جانور نبودند، شبح‌های سرخ بودند، گونه‌ای آذرخش در بلندای جو که بر خلاف آذرخش‌های معمولی، رو به بالا می‌رود.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
پل اسمیت، عکاس این تصویر می‌گوید: «این شبح‌ها حدود ۸۰ مایل از من دور بودند. از این فاصله، من می‌توانستم قله‌ی ابرها را ببینم و همان جا بود که شبح‌ها خود را نشان دادند. من از شبح‌های بسیاری در فاصله‌های ۲۰۰ تا ۳۰۰ مایلی عکس گرفته‌ام. ولی این شبح‌ها بسیار نزدیک بودند و توانستم بهترین عکسم از این پدیده را از آنها بگیرم.»

شبح‌ها (Sprites) گونه‌ی شگفت‌آوری از آذرخش‌های بالارونده هستند که تنها چند هزارم ثانیه می‌پایند. اگرچه دستکم یک سده از دیدنشان می‌گذرد، ولی دانشمندان تا سال ۱۹۸۹ که فضانوردان سرنشین شاتل از آنها عکس گرفتند به وجودشان باور نداشتند. اکنون "پیگران شبح" مانند اسمیت به طور مرتب آنها را از خانه‌ی خود به تصویر می‌کشند.

اوکلاهما درست در رومرکز منطقه‌ایست که به نام "کوچه‌ی شبح" (Sprite Alley) شناخته می‌شود- دالانی که از این سر تا آن سر "دشت بزرگ" آمریکا کشیده شده و در آن، توفان‌های شدید باعث پیدایش آذرخش‌های بالارونده می‌شود. همین امسال گزارش‌هایی از رخ دادن شبح‌ها و همخانواده‌ی نیرومندترشان، "فواره‌های غول‌آسا" (Gigantic Jets) از تگزاس تا نبراسکا دریافت شده. و تازه فصل توفان‌های تابستانی هم هنوز درست و حسابی از راه نرسیده.

برخی از دانشمندان احتمال می‌دهند ربطی میان شبح‌ها و پرتوهای کیهانی باشد. به گمان آنها، این ذرات زیراتمی که از ژرفای فضا می‌آیند با برخود به جو بالایی زمین، الکترون‌های دومینی (ثانویه‌ای) تولید می‌کنند که به انفجارهایی رو به بالا می‌انجامند. اگر این پنداشت درست باشد، پس می‌بایست اکنون که در اثر کاهش فعالیت خورشید در چرخه‌اش، پرتوهای کیهانی دارند شدت می‌گیرند، شمار شبح‌ها هم در ماه‌ها و سال‌های آینده افزایش بیابد.

[در زمینه‌ی افزایش پرتوهای کیهانی خوانده بودید: * بارش پرتوهای کیهانی بر زمین شدیدتر شده!].

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
jellyfish - Oklahoma - Paul Smith - Oklahoma City - sprite - storm cell - space shuttle - epicenter - Sprite Alley - US Great Plains - lightning - Gigantic Jet - Texas - Nebrask - cosmic ray - Subatomic - Earth - electron - solar cycle

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه