فیلم انفجار سیارکی که تنها ۸ ساعت پیش از ورودش به جو زمین یافته شده بود

اگر ویدیو اینچا اجرا نشد می‌توانید آن را در فیسبوک، تلگرام، و یا تویتر یک ستاره در هفت آسمان تماشا کنید

روز شنبه، ۲ ژوئن، اخترشناسانی که سرگرم کار در برنامه‌ی پیمایش آسمان کاتالینا در آریزونا بودند یک سیارک کوچک (۲۰۱۸ ال‌ای) را نزدیک مدار ماه یافتند. هنوز هشت ساعت نگذشته بود که این تخته سنگ آسمانی با سرعت ۱۷ کیلومتر بر ثانیه (۶۱۲۰۰ کیلومتر بر ساعت) وارد جو زمین شد بر فراز کشور بوتسوانا در جنوب آفریقا منفجر شدد. ویدیویی که اینجا می‌بینید را یک دوربین ویدیویی در مزرعه‌ای در اوتوسدال آفریقای جنوبی از انفجار این سیارک گرفته.

این انفجار موج‌هایی با بسامد کمتر از دامنه‌ی شنوایی انسان (امواج فروصوت) در جو منتشر کرد؛ این موج با یک نمایشگر فروصوت در آفریقای جنوبی که بخشی از سامانه‌ی دیدبانی بین‌المللیِ پیمان منع فراگیر آزمایش هسته‌ای است دریافت شد. کارشناس شهاب‌ها، پیتر براون از دانشگاه وسترن اونتاریو این سیگنال‌ها را بررسی کرد و به این نتایج درباره‌ی انفجار دست یافت:
عکس‌هایی که برنامه‌ی پیمایش آسمان کاتالینا به
کمک آنها سیارک ۲۰۱۸ ال‌ای را یافت. این
سیارک حدود ۸ ساعت بعد وارد جو زمین شد
و بر فراز بوتسوانا در آفریقا از هم پاشید

«نیروی این انفجار هم‌ارز نیروی انفجار ۰.۳ تا ۰.۵ کیلوتُن تی‌ان‌تی بود. این با سیارکی به قطر ۲ متر سازگاری دارد.»

این جرم به عنوان یک سیارک، بسیار کوچک بود که آسیب چشمگیری به چیزهای روی زمین نزد و تقریبا به طور کامل در جو از هم پاشید. تکه‌های آن اگر یافته شود برای فروش و نیز برای پژوهش‌های علمی به کار می‌رود.

اهمیت واقعی این رویداد اینست که رشد فزاینده‌ی توانمندی‌های کاوش‌های امروزی در یافتن سیارک‌هایی را نشان می‌دهد که به سوی زمین می‌آیند. حتی سنگ‌های آسمانی کوچک و کم‌نور هم یافته می‌شوند. در ۱۰ سال گذشته، ۳ تخته‌سنگ‌ که رو به زمین می‌آمدند، پیش از برخورد شناسایی شده: سیارک "۲۰۰۸ تی‌سی۳" که روز ۷ اکتبر ۲۰۰۸ در آسمان شمال سودان منفجر شد، سیارک "۲۰۱۴ ای‌ای" که در ۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۴ بر فراز اقیانوس اتلس سوخت، و اکنون هم ۲۰۱۸ ال‌ای. در هر سه مورد، هشدار برخورد کمتر از یک روز پیش از رخ دادنش انجام شده بود. سیارک‌های بزرگ‌تر می‌توانند از فاصله‌های بیشتر، و در زمانی زودتر دیده شوند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Catalina Sky Survey - Arizona - asteroid - 2018 LA - Moon - Earth - Botswana - Ottosda - South Africa - frequency - infrasound monitor - International Monitoring System - Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty - Meteor - Peter Brown - University of Western Ontario - TNT - 2008 TC3 - Sudan - 2014 AA - Atlantic Ocean - NASA.

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه