فضاپیمای داون به پایین‌ترین مدارش می‌رود

فضاپیمای داون ناسا دارد خود را برای رفتن به پایین‌ترین مدارش پیرامون سرس، تنها سیاره‌ی کوتوله‌ی بخش درونی سامانه‌ی خورشیدی آماده می‌کند.

در اوایل ژوئن (نیمه‌های خرداد)، داون به مدار تازه‌ای که آخرین مدارش به گرد سرس است وارد می‌شود و اندکی بعد، گرفتن عکس و گرداوری داده‌های علمی را از دیدگاهی بی‌سابقه آغاز می‌کند. در این مدار، فاصله‌ی داون از سطح سرس کمتر از ۵۰ کیلومتر خواهد بود-- ۱۰ بار نزدیک‌تر از همیشه.

داون به گرداوری طیف‌های پرتو گاما و نوترون خواهد پرداخت که به دانشمندان در شناخت گوناگونی‌ها در همنهش شیمیایی بالاترین لایه‌ی سرس کمک می‌کند. داون در این مدار نزدیک‌ترین عکس‌هایش را از سرس خواهد گرفت.

بردن داون از مدار پیشین به این مدار پایانی به آسانی یک تغییر مسیر ساده نیست. گروه گردانندگان داون چندین ماه برای این گام از ماموریت داون برنامه ریختند. مهندسان از بیش از ۴۵ هزار مسیر ممکن نقشه برداشتند تا سرانجام توانستند نقشه‌ای که به آنها اجازه‌ی بهترین مشاهدات علمی را می‌دهد را تهیه کنند.

داون در سال ۲۰۰۷ راهی فضا شد و تاکنون برای دستیابی به بینش‌های تازه درباره‌ی سامانه‌ی خورشیدی، به کاوش بزرگ‌ترین اجرام کمربند اصلی سیارک‌ها، یعنی وستا و سرس پرداخته. این فضاپیما در سپتامبر ۲۰۱۲ از وستا جدا شد و در مارس ۲۰۱۵ در مدار سرس جای گرفت.

عکسی که اینجا می‌بینید یکی از نخستین عکس‌های دریافت شده از داون پس از یک سال است. عکس در ۱۶ می ۲۰۱۸، و از فاصله‌ی حدود ۴۴۰ کیلومتری گرفته شده. دهانه‌ی بزرگ نزدیک افق حدود ۳۵ کیلومتر قطر دارد. دهانه‌ی پایین تصویر از دهانه‌ی بالایی کوچک‌تر است و حدود ۱۲۰ کیلومتر با آن فاصله دارد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NASA - Dawn - solar system - dwarf planet - Ceres - gamma ray - neutron - spectra - asteroid belt - Vesta

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه