خدای جنگ می‌آید

زمین و بهرام همچنان که در مدارهایشان به گرد خورشید می‌چرخند، فاصله‌شان از یکدیگر نیز کم و زیاد می‌شود و در نتیجه نمایی که ما از این سیاره می‌بینیم با گذشت زمان به طور چشمگیری تغییر می‌کند- همه‌ی سیاره‌ها نیز همینطور.
سیاره‌ی بهرام (مریخ) این شب‌ها پرنور است و همچنان که دارد به جایگاه پادیستان (مقابله) با خورشید، و نزدیک‌ترین فاصله از زمین در پایان ماه ژوییه (اوایل مرداد) به پیش می‌رود‌، شب به شب به زمین نزدیک‌تر، و در نتیجه از این هم در آسمان زمین پرنورتر می‌شود.
این تصویر از پیوند عکس‌های پی در پی و باکیفیت درست شده و این خدای جنگ و پیروزی را نشان می‌دهد که دارد با نزدیک شدن به زمین، پهنای زاویه‌ایش نیز در آسمان زمین بیشتر و بیشتر می‌شود. در این تصویر، این روند پیوسته از ژانویه (دی) در سمت چپ تا آوریل (فروردین) نشان داده شده.
در این بازه‌ی زمانی، فاصله‌‌ی بهرام تا زمین از ۲۸۴ میلیون کیلومتر در ژانویه به ۱۲۹ میلیون کیلومتر در ماه آوریل رسید و بزرگی زاویه‌ایش بیش از دو برابر شد.
در زمان پادیستان، فاصله‌ی بهرام تا زمین به حدود ۵۸ میلیون کیلومتر می‌رسد و پهنای زاویه‌ایش بیش از دو برابر اندازه‌ی آن در فروردین (نمای سمت راست) خواهد شد.
در آن زمان، درخشندگی این سیاره در آسمان سیاره‌ی ما تقریبا به اندازه‌ی مشتری می‌شود، همین! این شایعه‌های اینترنتی که می‌گویند بهرام به بزرگی ماه می‌شود و ... را باور نکنید.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Mars - Earth - planet - Sun - opposition - Red Planet - Jupiter - internet hoax

منبع: apod.nasa

2 دیدگاه شما:

ناشناس

سلام
آخرین باری این سیاره در این نقطه بوده کی بوده؟
با تشکر

ناشناس

سلام
آخرین باری این سیاره در این نقطه بوده کی بوده؟
با تشکر

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه