این بار به تماشای "غروب" ماه برویم

در گذشته ویدیویی با این نام را دیده بودید: به تماشای طلوع ماه برویم. این بار بیایید به تماشای غروب ماه برویم. 
توجه کنید که این ویدیو دور تند نیست. بلکه چون از فاصله‌ی بسیار دور گرفته شده چنین سریع به نظر می‌رسد.
اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در فیسبوک، تویتر، و یا کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید

عدسی تلسکوپی که دانیل لوپز به کمکش این
ویدیو را گرفته. تصویر بزرگ‌تر
اینجا کسی در خطر نیست. چیزی که دارد پایین می‌آید ماه خودمان است، در افقی بسیار دور. این افق به اندازه‌ای دور بوده که دانیل لوپزِ فیلمبردار، آن را به کمک یک عدسی تلسکوپی گرفته و به همین دلیل هم کره‌ی ما این اندازه بزرگ دیده می‌شود.

این چرخش زمین به گرد محور خود است که باعث شده ماه به آرامی پشت کوه تیده (یک ستیغ آتشفشانی در جزایر قناری نزدیک ساحل شمال باختری آفریقا) پنهان شود.

مردمی که در فیلم دیده می‌شوند ۱۶ کیلومتر با فیلمبردار فاصله دارند و بسیاری از آنها رو به دوربینند، زیرا دارند سر زدن آفتاب از افق پشت سر فیلمبردار را تماشا می‌کنند.

این که خورشید دارد درست همزمان با غروب ماه طلوع می‌کند جای شگفتی ندارد، زیرا هنگامی که ماه در گام کامل (پر) است، خورشید همیشه در نقطه‌ی مخالفش در آسمان دیده می‌شود- در فاصله‌ی ۱۸۰ درجه‌ایِ آن.

این ویدیو همین هفته‌ی گذشته، در زمان کامل بودن ماه گرفته شده [در فرهنگ باخترزمین، ماه کامل در ماه می به نام "ماه شیر" شناخته می‌شود].

باز هم تکراز می‌کنیم: این یک ویدیوی دور تند (زمان‌گریز) نیست؛ ماه به راستی با همین سرعت در آسمان سیاره‌ی زمین جابجا می‌شود.
تجهیزات دانیل لوپز که ۱۶ کیلومتر از چشم‌انداز درون ویدیو فاصله داشت. تصویر بزرگ‌تر
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Moon - Luna - telescopic lens - Earth - Mount Teide - volcano - Canary Islands - Africa - Sun - full moon - Milk Moon - time-lapse

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه