دستاورد یک برخورد تمام عیار کیهانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این تصویر پروضوح تلسکوپ فضایی هابل کهکشان شگفت‌انگیز ان‌جی‌سی ۳۲۵۶ را می‌بینیم که با منطقه‌ی مرکزی درخشانش، رگه‌های در هم تابیده‌ی غبارش، و دنباله‌های کشندی بلندی که از آن بیرون زده، دستاورد یک برخورد کلاسیک تمام عیار کیهانیست.
این برخورد که از ۵۰۰ میلیون سال پیش آغاز شده میان دو کهکشان مارپیچی جداگانه و هم‌جرم، به پهنای حدود ۱۰۰ هزار سال نوری رخ داده.
گفتن ندارد که در برخورد دو کهکشان، به ندرت برخوردی میان ستارگان آنها رخ می‌دهد. این برخورد و برهم‌کنش میان ابرهای مولکولی غول‌پیکر دو کهکشان رخ می‌دهد که به ستاره‌زایی‌هایی گسترده و چشمگیر هم می‌انجامد.
دو کهکشانی که در این برخورد شرکت داشتند اکنون دیگر قرصشان را نمی‌توان بازشناخت و هسته‌هایشان هم پشت غبارهای تیره پنهان شده. به احتمال بسیار تا چند صد میلیون سال دیگر، هسته‌های این دو با هم یکی می‌شوند و ان‌جی‌سی ۳۲۵۶ هم تبدیل به یک تک‌کهکشان بیضیگون غول‌پیکر خواهد شد.
ان‌جی‌سی ۳۲۵۶ حدود ۱۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و در صورت فلکی جنوبی بادبان دیده می‌شود. در پس‌زمینه‌ی این تصویر چندین کهکشان دورتر را می‌بینیم و در پیش‌زمینه هم شماری ستارگان کهکشان خودمان با تیزی‌های پراششان به چشم می‌خورد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NGC 3256 - tidal tail - Hubble - star - molecular gas - star formation - galaxy - spiral galaxy - galactic nuclei - elliptical galaxy - constellation Vela -

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه