باستانی‌های زمین و آسمان

چیزهایی که اینجا روی زمین می‌بینید شاید مانند سنگ‌هایی گرد به نظر برسند ولی در حقیقت زنده‌اند. نه تنها زنده‌اند، بلکه نمونه هایی امروزی از یکی از کهن‌ترین گونه‌های زیستی روی زمینند: استروماتولیت‌ها.
سنگواره‌ها نشان می‌دهند که استروماتولیت‌ها حدود ۳.۷ میلیارد سال پیش بر روی زمین پدید آمدند- حتی پیش از پیدایش بسیاری از ستارگان آشنا در آسمان شب. 
در عکسی که اینجا می‌بینید و از جایی در استرالیای باختری گرفته شده، تنها پدیده‌ی کهن‌تر در آن، ساختار نوار مرکزی کهکشان راه شیری است. حتی ابرهای ماژلانی، ماهواره‌های کهکشان راه شیری که اینجا زیر کهکشان دیده می‌شوند هم در زمان پیدایش نخستین استروماتولیت‌ها روی زمین، هنوز شکل امروزشان را نداشتند.
استروماتولیت‌ها زیست‌لایه‌هایی گسترنده‌ هستند و از میلیاردها ریزاندامگان (میکروارگانیسم) تشکیل شده‌اند که می‌توانند به آرامی به سوی نور حرکت کنند.
استروماتولیت‌های آغازین با بهره از از این نور، اکسیژن آزاد کردند و به زیست‌پذیری زمین و آمادگی آن برای رویش دیگر گونه‌های زیستی -و سرانجام، انسان‌ها- کمک کردند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Fossil - stromatolite - Earth - star - Western Australia - Milky Way Galaxy - Magellanic Clouds - biofilm - microorganism - oxygen

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه