دو جلوه زیبا و کمیاب در آسمان کانادا

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این عکس در غروب ۱۷ ژوئن، یکی از روزهای نزدیک به انقلاب تابستانی، از بشا، در آلبرتای کانادا گرفته شده و بازتاب آسمانی زیبا را در آب‌های آرام یک دریاچه نشان می‌دهد.
درست بالای افق، ابرهای روشن شب‌تاب را می‌بینیم که در آسمان تاریک می‌درخشند.
ابرهای یخی شب‌تاب در فرازای ۸۰ کیلومتری سطح زمین، جایی که بنا به تعریف، لبه‌ی فضا خوانده می شود جای دارند و به دلیل همین بلندی، می‌توانند نور خورشید را بازبتابانند هر چند که از دیدگاه سطح زمین، خورشید کاملا زیر افق است.
این جلوه‌های ترانَما (شفاف) که اغلب در عرض‌های جغرافیایی بالا و در ماه‌های تابستان پدیدار می‌شوند، به نام ابرهای میان‌سپهری قطبی (polar mesospheric) هم شناخته می شوند و در اثر چگالش یخ پیرامون ذرات پسماندهای شهاب‌ها یا خاکسترهای آتشفشانی پدید می‌آیند.
در این تصویر شفق‌های قطبی که پیامد فعالیت خورشید هستند نیز آسمان را روشن کرده‌اند. این جلوه‌های دوست‌داشتنی هم مانند ابرهای شب‌تاب در فراز بسیار بالا، نزدیک لبه‌ی فضا و در عرض‌های بالا پدید می‌آیند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
solstice - twilight - Bashaw - Alberta - Canada - planet - Earth - latitude - noctilucent cloud - condensation - meteoric - volcanic ash - edge of space - solar activity - aurora borealis

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه