فضاپیمای ژاپنی به سیارک ریوگو نزدیک‌تر می‌شود

چیزی که اینجا می‌بینید مانند یک تکه الماس بزرگ فضایی به نظر می‌رسد- البته با دهانه‌هایی روی آن!
این ۱۶۲۱۷۳ ریوگو (قلعه‌ی اژدها) است، یکی از سیارک‌های نزدیک-زمین که فضاپیمای روباتیک ژاپنی هایابوسا۲ دارد به آن می‌رسد.
فضاپیمای جاه‌طلب هایابوسا۲ با خود ناوگانی از دستگاه‌های جداشونده را برده: دو برخوردگر، چهار کاوشگر که نزدیک سطح پرواز می‌کنند، سه دستگاه جهنده روی سطح، و دستگاه پویشگر متحرک سطح سیارک (مسکات، MASCOT) که بر روی سطح خواهد نشست و با جابجایی روی سطح سیارک ریوگو، آن را بررسی خواهد کرد. بیشتر این دستگاه‌ها دوربین هم دارند.
افزون بر این، خود هایابوسا۲ هم از سطح سیارک نمونه‌برداری کرده و نمونه‌ها را تا پایان سال ۲۰۲۰ برای بررسی دقیق‌تر به زمین خواهد آورد.
تا پیش از این تنها چیزهایی که از سیارک ریوگو می‌دانستیم مدارش بود، پهنایش که حدود ۱ کیلومتر است، و این که سطحی تیره دارد که رنگ‌هایی نامعمول را بازمی‌تاباند.
بررسی ریوگو نه تنها می‌تواند درباره‌ی سطح آن و ساختار درونی‌اش به دانشمندان آگاهی بدهد، بلکه می‌تواند در شناخت موادی که در روزگار آغازین سامانه‌ی خورشیدی برای پیدایش زندگی در دسترس بود نیز به آنها کمک کند.
اینجا رشته عکس‌هایی پی در پی را می‌بینید که هایابوسا۲ به هنگام نزدیک شدن به ریوگو از آن گرفته و تخته‌سنگ‌ها و دهانه‌هایی را روی آن نشان می‌دهند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
162173 yugu - Dragon's Castle - Japan - Hayabusa2 - near-Earth - asteroid - Mobile Asteroid Surface Scout - MASCOT - Solar System - boulder

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه