تابستان امسال در آسمان چه خبر است؟

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
تابستان امسال چه چیزهایی در آسمان شب خواهیم دید؟
اینجا نمایی از برخی چیزهایی که در نیمکره‌ی شمالی دیده خواهد شد نشان داده شده.
تصویر را صفحه‌ی یک ساعت که مرکزش در پایین چارچوب است در نظر گرفته و با عقربه‌های آن پیش می‌رویم: رویدادهای آغاز تابستان در سمت چپ نشان داده شده‌اند و هر چه به سمت راست برویم، زمان بیشتری از تابستان می‌گذرد، تا در سمت راست به رویدادهای پایان فصل می‌رسیم.
اجرام نزدیک‌تر به زمین، به نقاشی پایین صفحه نزدیک‌تر نشان داده شده‌اند (البته آدم درون این نقاشی یک تلسکوپ دارد ولی تقریبا همه‌ی اجرامی که از آنها نام می‌بریم بدون تلسکوپ هم دیده می‌شوند).
صورت‌های فلکی که در آسمان دیده می‌شود در هر فصل از سال با هم تفاوت دارند و این روندی سالانه است. همچنین، بارش‌های شهابی هم هر سال تقریبا در یک تاریخ رخ می‌دهند.
برای نمونه، ستارگان مثلث تابستانی از جلوه‌های همه‌ی شب‌ها در بیشتر تابستان هستند، و بارش شهابی برساوشی هم مانند همیشه در نیمه‌های اوت (اواخر مرداد) به اوج خود می‌رسد.
از اجرام ویژه‌ی تابستان امسال، می‌توان از سیاره‌ی مشتری نام برد که در ماه ژوئن (خرداد/تیر)، در ساعت‌های شامگاهی دیده می‌شود، و سیاره‌ی ناهید که ستاره‌ی تابناک آسمان پس از غروب در ماه‌های ژوییه و اوت (مرداد) است.
همچنین، سیاره‌های بهرام (مریخ) و کیوان (زحل) نیز تقریبا در سرتاسر شب‌های این فصل دیده خواهند شد. کیوان در اوخر ژوئن (اوایل تیر) به نقطه‌ی پادیستان یا مقابله با خورشید می‌رسد (فاصله‌ی ۱۸۰ درجه از خورشید در آسمان). بهرام هم حدود یک ماه بعد، اواخر ژوییه (اوایل مرداد) وارد چنین جایگاهی خواهد شد.
و سرانجام، در اوایل مردادماه هم همه‌ی کسانی که می‌توانند ماه را ببینند تماشاگر یک ماه‌گرفتگی کلی خواهیم بود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Earth - constellation - Summer Triangle - Perseids meteor shower - Jupiter - Venus - Saturn - Mars - opposition - total lunar eclipse - Moon

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه