پنجره‌ای آسمانی رو به ستارگان وردست

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
برخلاف بیشتر اجرامی که نامشان در فهرست پرآوازه‌ی شارل مسیه از اجرام ژرفای آسمان ثبت شده، ام۲۴ نه یک کهکشان درخشان است، نه یک خوشه‌ی ستاره‌ای، و نه یک سحابی. بلکه یک شکاف در ابرهای تیره‌ی غبار میان‌ستاره‌ایست که از میان این ابرها پنجره‌ای به ستارگان دوردست در بازوی کمانِ کهکشان راه شیری باز کرده.
اگر با یک دوربین دوچشمی یا یک تلسکوپ کوچک به این پنجره که ۳۰۰ سال نوری پهنا دارد نگاه کنید، در حقیقت دارید به ستارگانی در فاصله‌ی ۱۰ هزار سال نوری یا دورتر نگاه می‌کنید.
ام۲۴ یا آی‌سی ۴۷۱۵ که گاهی به نام ابر ستاره‌ای کوچک کمان نیز خوانده می‌شود، با ستارگان درخشانش در سمت چپ این نمای باشکوه و پرستاره دیده می‌شود.
این تصویر تلسکوپی پهنه‌ای به اندازه‌ی حدود ۴ درجه، یعنی هشت برابر قرص کامل ماه را در صورت فلکی کمان می‌پوشاند و چندین سحابی و ابر غبار کوچک و چگال را در راستای مرکز کهکشان راه شیری در بر دارد، از جمله سحابی گسیلشی سرخ‌فام آی‌سی ۱۲۸۴ که نزدیک بالای چارچوب دیده می‌شود.
ام۲۴ یا آی‌سی ۴۷۱۵ با دایره‌ی بزرگ نمایانده شده
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Charles Messier - M24 - galaxy - star cluster - nebula - stars - Sagittarius spiral arm - Milky Way galaxy - binocular - Earth - Small Sagittarius Star Cloud - constellation Sagittarius - emission - IC 1284

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه