رنگین‌کمان اسرارآمیز "دوقلو"

صدها سال است که دانشمندان رنگین‌کمان‌ها را بررسی می‌کنند- از سده‌ی ۱۷، زمانی که ایزاک نیوتن برای نخستین بار این کمان‌های رنگی را توضیح داد. ولی با گذشت این همه سال، هنوز یک رنگین‌کمان هست که دانشمندان به طور کامل به رازش پی نبرده‌اند- "رنگین‌کمان همزاد" یا دوقلو. عکسی که اینجا می‌بینید را جان کرتیس در روز ۲۱ ژوئن، از یکی از همین نمونه‌ها در آسمان شاین، وایومینگ گرفت. [کمان پایینی را ببینید که دو تکه شده]
او می‌گوید: «این "رنگین‌کمان دوقلوی" کمیاب شاید درخشان‌ترین رنگین کمانی بود که تاکنون دیده‌ام.» وی می‌گوید این رنگین‌کمان در پی یک توفان آذرخش شدید آمد.

کارشناس نورشناسی جَوی، لس کاولی چنین توضیح می‌دهد: «رنگین‌کمان‌های دوقلوی بسیاری تاکنون به تصویر کشیده شده که بیشترشان در پی بارندگی‌های سنگین پدید آمده بودند، ولی تا به امروز هیچ توضیح پذیرفته شده‌ای برایشان ارایه نشده. شاید از آمیزه‌ای از قطره‌های آب و گوی‌های یخ درست شوند.»

در حقیقت، کرتیس هم می‌گوید در زمان نزدیک به دیده شده این پدیده، تگرگ شدیدی می‌آمد.

کاولی می‌افزاید: «احتمال قوی‌تر اینست که قطره‌های غیر-کروی باران یکی یا هر دو کمان را درست می‌کند. به هنگام فروافتادن قطره‌ها، نیروهای کشش سطحی باعث می‌شود قطره‌های کوچک باران یکپارچه کروی بمانند، ولی قطره‌های بزرگ در اثر مقاومت هوا یا تخت می‌شوند و یا حتی میان تخت و کره‌گونِ کشیده نوسان می‌کنند [و هر کدام از اینها رنگین‌کمان خود را در کنار هم می‌سازد- م].»
رنگین‌کمان درونی که دو تکه شده
یک جنبه‌ی خیره‌کننده‌ی دیگر در عکس کرتیس، دوتایی بودن ساختار رنگین‌کمان است: یک رنگین‌کمان درونی و یک رنگین‌کمان بیرونی با فاصله از آن. این گونه رنگین‌کمان‌های دوتایی اغلب دیده می‌شوند و کاملا هم شناخته شده‌اند. ولی این که چرا یکی از آنها (کمان درونی) دوقلو شده، راز و رمزی ناگشوده به این پدیده می‌افزاید.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
rainbow - Isaac Newton - twinned bow - Jan Curtis - Cheyenne - Wyoming - atmospheric optics - Les Cowley - tension force - air resistance - double rainbow

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه