جمعه شبی به یاد ماندنی با سه رویداد زیبای نجومی!


پویانمایی از ماه‌گرفتگی پنجم امرداد و جایگاه آن در کنار سیاره‌ی بهرام در آسمان
اگر ویدیو را اینجا ندیدید می‌توانید آن را در تلگرام، فیسبوک، و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید. اگر باز هم ندیدید نگران نباشید، چیز خاصی را از دست نداده‌اید!!

جمعه‌، پنجم امرداد (۲۷ ژوییه)، برای اخترشناسان شب بزرگی خواهد بود. در آن شب سه پدیده‌ی دیدنی و زیبا تقریبا همزمان رخ خواهد داد. نخست، سیاره‌ی بهرام به پادیستان (مقابله) می‌رسد، یعنی درست نقطه‌ی مخالف خورشید در آسمان و نزدیک‌ترین نقطه‌ به زمین در ۱۵ سال گذشته. دوم، بهرام و ماه کامل در همیستان (مقارنه) خواهند بود و فاصله‌ای کمتر از ۱۰ درجه با هم در آسمان خواهند داشت. سوم، ماه درست از درون سایه‌ی زمین گذشته و بلندترین ماه‌گرفتگی سده‌ی ۲۱ را پدید خواهد آورد.

تقریبا همه‌ی زمینیان (به جز آمریکای شمالی) می‌توانند فرو رفتن ماه را در سایه‌ی زمین -که رنگ سرخ تیره‌ی غروب‌ها را خواهد داشت- ببینند. ماه به مدت تقریبا ۲ ساعت در دل این سایه خواهد بود، یعنی گرفت کلی تقریبا ۲ ساعت به درازا می‌کشد. در این مدت، ماه تقریبا همرنگ بهرام که در کنار آنست خواهد بود- یک چشم‌انداز باورنکردنی.

از آنجایی که بهرام در پادیستان است، درست همزمان با غروب آفتاب، از افق خاوری بالا می‌آید و در سرتاسر شب در آسمان می‌درخشد. بهترین زمان برای دیدنش نیمه شب است، هنگامی که جفت ماه-بهرام به بالاترین نقطه‌ی آسمان می‌رسند. دیدن بهرام نارنجی‌رنگ در میان پرتوهای ماه کار سختی نیست زیرا خودش به اندازه‌ای پرنور است که با نوری تقریبا سه برابر شباهنگ (شعرای یمانی) که درخشان‌ترین ستاره‌ی آسمان زمینست خواهد درخشید.
نقشه‌ی ماه‌گرفتگی. بخش‌های تیره ماه‌گرفتگی را نمی‌بیند. بخش‌های سایه روشن جاهایی هستند که ماه‌گرفتگی در زمان طلوع یا غروب ماه رخ می‌دهد و بنابراین بخشی از آن را می‌بینند. بخش‌های سفید آن را از آغاز تا پایان خواهند دید
مردمان آمریکای شمالی نمی‌توانند این ماه‌گرفتگی را ببینند زیرا این رویداد تقریبا به طور کامل در آن سمت زمین رخ خواهد داد. ولی آنها می‌توانند بیننده‌ی همیستانی آن با بهرام باشند و با جابجایی یک تلسکوپ کوچک، از قرص سرخ بهرام به کوه‌ها و دهانه‌های ماه بروند.

شب ویژه‌ای خواهد بود. از نمایش لذت ببرید!

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Mars - opposition - sun - Earth - full Moon will - conjunction - unar eclipse - North Americans - planet - totality - Sirius - star - crater

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه