گفتگوی الکترومغناطیسی کیوان و ماهش را گوش دهید

اگر تصویر را اینجا ندیدید می‌توانید بر روی خود آن بکلیکید
فضاپیمای کاسینی ناسا در مدارهای "پایان بزرگ" خود، برهم‌کنشی نیرومند را میان کیوان با حلقه‌ها و ماهش، انسلادوس را آشکار کرد
بررسی داده‌های به دست آمده در مدارهای "پایان بزرگ" فضاپیمای کاسینی نشانگر یک برهم‌کنش بسیار نیرومند و پویا از امواج پلاسما میان کیوان (زحل) و حلقه‌ها و ماهش، انسلادوس است. این داده‌ها برای نخستین بار نشان می‌دهند که این امواج در راستای خطوط میدان مغناطیسی که کیوان را یکراست به انسلادوس پیوند داده‌اند حرکت می‌کنند. این خطوط میدان مانند یک مدار الکتریکی میان این دو جرم رفتار کرده و انرژی را میان آنها دادوستد می‌کند.

پژوهشگران امواج پلاسمایی که کاسینی دریافت کرده بود را به صدایی در بسامدهای دامنه‌ی شنوایی انسان تبدیل کردند- همان گونه که دستگاه رادیو، امواج الکترومغناطیسی را به موسیقی تبدیل می‌کند. مدت زمان دریافت این امواج توسط کاسینی ۱۶ دقیقه بود ولی اینجا فشرده شده و به ۲۸.۵ ثانیه رسیده.

پلاسما (حالت چهارم ماده) بسیار همانند آب، امواجی برای حمل انرژی تولید می‌کند. فضاپیمای کاسینی در یکی از نزدیک‌ترین گذرهایش از کنار کیوان، با دستگاه امواج رادیو و پلاسمای خود (آرپی‌دبلیواس، RPWS) امواج شدیدی از پلاسما را ثبت کرد.

علی سلیمان، یکی از اعضای گروه پی‌آردبلیواس از دانشگاه آیووا، آیوواسیتی می‌گوید: «انسلادوس ژنراتور کوچکی‌ست که به گرد کیوان می‌چرخد، و ما می‌دانستیم که یک چشمه‌ی پایدار و پیوسته‌ی انرژی است. اکنون پی برده‌ایم که خود کیوان هم با گسیل سیگنال‌های پلاسما در راستای مداری از خطوط میدان مغناطیسی به درازای صدها هزار کیلومتر که آن را به انسلادوس پیوند داده، به آن پاسخ می‌دهد.»
اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در فیسبوک، تویتر، و یا تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید
برهمکنش کیوان و انسلادوس متفاوت با رابطه‌ی زمین و ماه است. انسلادوس در میدان مغناطیسی کیوان غرق شده و از نظر زمین‌شناختی نیز فعال است- افشانه‌هایی از بخار آب به فضا می‌افشاند که یونیده شده و محیط پیرامون کیوان را پر می‌کنند. ولی ماه ما چنین برهم‌کنشی با زمین ندارد. برهم‌کنش‌هایی از این دست میان کیوان و حلقه‌هایش، که آنها نیز بسیار پویا هستند انجام می‌شود.

ضبط این امواج روز ۲ سپتامبر ۲۰۱۷ انجام شده بود، دو هفته پیش از فرورفتن کاسینی در جو کیوان و پایان دادن به ماموریت بسیار پیروزمند ۱۳ ساله‌اش. گزارش یافته‌های این پژوهش در دو مقاله، در نشریه‌ی جئوفیزیکال ریویو لترز منتشر شده. (۱ و ۲)


--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NASA - Cassini spacecraft - Grand Finale - plasma - Saturn - rings - moon - Enceladus - magnetic field lines - electrical circuit - radio - electromagnetic wave - frequency - Radio Plasma Wave Science - RPWS - Ali Sulaiman - University of Iowa - Iowa City - Geophysical Research Letters - Earth - Moon - ionized

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه