راه راه‌های یک ببر یخی

اگر تصویر اینجا دیده نشد، رویش بکلیکید. تصویر بزرگ‌تر (۱.۵ مگ)
فواره‌های یخ از رگه‌های بلندی که روی سطح انسلادوس دیده شده و به نام راه راه‌های ببری شناخته می‌شوند بیرون می‌زنند. این فواره‌ها نه تنها ابری از ذرات ریز یخ بر فراز قطب جنوب خود این ماه درست کرده‌اند، بلکه حلقه‌ی اسرارآمیز E را هم به گرد کیوان پدید آورده‌اند. [اینجا خواندید: *انسلادوس بر یخ خودش سر می خورد!]
شواهد این هم توسط فضاپیمای روباتیک کاسینی ناسا که از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۷ در مدار کیوان بود به دست آمده.
در این تصویر، عکس پُروضوحی از انسلادوس را می‌بینیم که کاسینی به هنگام یکی از گذرهای نزدیکش از کنار آن گرفته بود. رگه‌های شگفت‌انگیزِ "راه راه ببری" روی سطح آن به رنگ آبی نمایش داده شده‌اند.
این که چرا انسلادوس فعال است با وجودی که همسایه‌اش، میماس که تقریبا هم‌اندازه‌‌ی آنست کاملا مُرده به نظر می‌آید هنوز یک راز مانده.
اکنون پژوهش تازه‌ای که روی ذرات یخ بیرون زده از انسلادوس انجام شده نشانگر وجود مولکول‌های آلی پیچیده در دل آنست. این مولکول‌های بزرگ کربن‌دار می‌توانند نشانه‌ای از زندگی در اقیانوس زیر سطح انسلادوس باشند- اگرچه آن را اثبات نمی‌کنند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Saturn - moon - Enceladus - tiger stripes - South Pole - E-ring - Cassini spacecraft - false-color - Mimas - organic molecule - carbon - life

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه