یکی از زیباترین بخش‌های آسمان شب

اگر نتوانستید تصویر را ببینید روی آن بکلیکید. اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این تصویر زیبا یکی از خوش‌منظره ترین بخش‌های آسمان شب سیاره‌ی زمین را می‌بینید.
در سمت چپ، نوار کهکشان راه شیری در راستای قطر دیده می‌شود، سمت راستِ مرکز هم منطقه‌ی رنگارنگ رو-مارافسای، با ستاره‌ی درخشان و نارنجی کژدم‌دل (قلب عقرب) را می‌بینیم، و سحابی شارپلس ۱ (اس‌اچ۲-۱) هم درانتهای سمت راست به چشم می‌خورد.
روی نوار کهکشان چندین سحابی نام‌آشنا دیده می‌شود، از جمله سحابی عقاب (ام۱۶)، سحابی سه‌تکه (ام۲۱)، و سحابی مرداب (ام۸). سحابی‌های پیپ و کله اسبی آبی هم در تصویر به چشم می‌خورند.
به طور کلی، رنگ‌های سرخ در سحابی‌ها نشانگر نوریست که از گازهای برافروخته‌ی هیدروژن گسیلیده می‌شود [سحابی‌های گسیلشی] و رنگ آبی هم دستاورد بازتاب نور ستارگان جوان توسط غبارهای میان‌ستاره‌ایست که نور آبی را بیشتر بازمی‌تابانند [سحابی‌های بازتابی]. ولی ابرهای فشرده و چگال غبار خود را به رنگ قهوه‌ای سوخته نشان می‌دهند [سحابی‌های تاریک].
گوی‌های بزرگی از ستارگان هم در این پهنه‌ی آسمان دیده می‌شود از جمله خوشه‌های کروی ام۴، ام۹، ام۱۹، ام۲۸، و ام۸۰. همگی این اجرام را در تصویر دوم با نامشان می‌بینید.
این چارچوبِ بی‌اندازه گسترده که پهنایی نزدیک به ۵۰ درجه را می‌پوشاند، بخش‌هایی از چهار صورت فلکی را در خود جای داده: کمان در سمت چپ پایین، مار در گوشه‌ی چپ بالا، مارافسای در میانه‌ی چارچوب، و کژدم هم در سمت راست.
این چشم‌انداز دستاورد بیش از ۱۰۰ ساعت تصویربرداری، با برنامه‌ریزی بسیار دقیق و پردازش دیجیتالی است.
اگر نتوانستید تصویر را ببینید روی آن بکلیکید. اندازه‌ی بزرگ‌تر
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Milky Way Galaxy - Rho Ophiuchus - star - Antares - nebula - Sharpless 1 - Sh2-1 - Milk Way band - Eagle Nebula - M16 - Trifid Nebula - M21 - Lagoon Nebula - M8 - Pipe - Blue Horsehead - hydrogen - interstellar dust - reflect - globular cluster - M4 - M9 - M19 - M28 - M80 - constellation - Sagittarius - Serpens - Ophiuchus - Scorpius -

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه