رد سرخ در آسمان سپیده‌دم

اگر تصویر اینجا دیده نشد، روی خود آن بکلیکید- این هم اندازه‌ی بزرگ‌تر
اگر در سیپیده‌دم جمعه‌ی گذشته، ۲۹ ژوئن، آسمان بر فراز پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا را نگاه کرده بودید، احتمالا نور سرخ این موشک را هم دیده‌اید.
این عکس ۴۵ دقیقه پیش از سر زدن آفتاب، از روی بام ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه‌ی ناسا (وی‌ای‌بی) و با یک تک نوردهی ۲۷۷ ثانیه‌ای گرفته شده و رد موشک فالکون ۹ را نشان می‌دهد که رو به خاور آسمان کشیده شده است. دود ناشی از جدا شدن مرحله‌ی یک موشک در بلندای آسمان از نور خورشیدی که هنوز زیر افق خاوری است می‌درخشد.
مرحله‌ی یکِ موشک فالکون ۹ تنها همین ۷۲ روز پیش، در ۱۸ آوریل، به فضا پرتاب شده و ماهواره‌ی پیمایش فراسیاره‌های گذرنده (تس، TESS) را با خود به مدار برده بود. ولی هدف این ماموریت تازه‌ی شرکت اسپیس‌ایکس که سی‌آراس-۱۵ نام داشت بردن یکی از کپسول‌های دراگون بود که آن هم پیش از این به فضا رفته بود.
این بار اسپیس‌ایکس برای این فالکون ۹ هیچ بازیافتی در نظر نگرفته و بنابراین هیچ عملیات تماشایی فرودی هم برای مرحله‌ی یک آن انجام نمی‌شود.
کپسول دراگون روز ۲ ژوییه به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Cape Canaveral Air Force Station - NASA - Vehicle Assembly building - Falcon 9 - Sun - Transiting Exoplanet Survey Satellite - TESS - SpaceX - Commercial Resupply Service - CRS-15 - Dragon - International Space Station

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه