جاده‌ای از زمین به سیاره سرخ

اگر تصویر را اینجا ندیدید می‌توانید بر روی خود آن بکلیکید- اندازه‌ی بزرگ‌تر (۲.۴ مگ)
نور سرخی که در پایان این جاده دیده می شود بهرام است، سیاره‌ی سرخ.
این شب‌ها زمان خوبی برای تماشای بهرام و نشان دادن آن به دوستان و خانواده است زیرا این همسایه‌ی سیاره‌ای ما نه تنها اکنون در درخشان‌ترین شرایطش در ۱۵ سال گذشته است، بلکه تقریبا سرتاسر شب در آسمان دیده می‌شود.
در این ماه، فاصله‌ی بهرام از خورشید در آسمان به حدود ۱۸۰ درجه رسیده، و تقریبا در نزدیک‌ترین فاصله از سیاره‌ی زمین خواهد بود.
از دید مداری، بهرام دارد به نزدیک‌ترین نقطه‌ی مدار بیضی‌اش به خورشید می‌رسد، و همزمان، سیاره‌ی ما نیز تقریبا میان این دو جای خواهد گرفت- هر سه روی یک خط، همترازی‌ای که به نام "پادیستان پیراهوری" (مقابله‌ی پیراهوری) شناخته می‌شود.
از دید رصدی، درست همزمان با غروب خورشید در افق باختری، سیاره‌ی بهرام هم از افق خاوری طلوع می‌کند، یعنی درست نقطه‌ی مخالف خورشید در آسمان.
پس از طلوع، این سیاره در آسمان بالا و بالاتر می‌آید تا در زمان نیمه‌شب به بالاترین نقطه‌ی آسمان می‌رسد، و چند ساعت بعد هم درست همزمان با طلوع خورشید در افق خاوری، در افق باختری غروب می‌کند.
این عکس در اواخر اردیبهشت از جاده‌ای در پارک ملی آرچز، نزدیک مواب، ایالت یوتای آمریکا گرفته شده و سیاره‌ی سرخ را به هنگام پایین رفتن آن در آسمان نشان می‌دهد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Mars - Sun, - planet - Earth - elliptical orbit - perihelic opposition - red planet - Arches National Park - Moab - Utah - USA

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه