کوچکترین خورشیدگرفتگی امسال

اگر تصویر را اینجا ندیدید، روی آن بکلیکید
می‌دانستید دیروز جمعه، ۱۳ ژوییه‌ (۲۲ تیر)، یک خورشید گرفتگی رخ داده بود؟ بله! آن هم کوچک‌ترین خورشیدگرفتگی از ۳ خورشیدگرفتگی پاره‌ای (جزیی) سال ۲۰۱۸.
این رویداد در بخشی از اقیانوس میان استرالیا و جنوبگان دیده می‌شد و این عکس که نمایی ثابت از یک ویدیوی آنست، یک گاززدگی کوچک را در لبه‌ی خورشید نشان می‌دهد. این ویدیو در طیف هیدروژن آلفا، در پورت الیوت جنوب استرالیا و به هنگام بیشینه‌ی گرفتگی از چشم‌انداز همان منطقه ثبت شده. در آن زمان، از دید بینندگان آنجا قرص ماه نو حدود ۰.۱۶ درصد از قرص خورشید را پوشاند.
بیشترین گرفتگی در خاور جنوبگان، نزدیک ساحل پیترسون رخ داد و بنابراین می‌توان گفت "پنگوئن‌های امپراتور" بهترین دیدگاه را از این خورشیدگرفتگی داشتند.
در این فصل پربار برای گرفتگی‌ها، بیننده‌ی یک ماه‌گرفتگی کامل در ۲۷ ژوییه (۵ امرداد) خواهیم بود، و پس از آن هم در ماه اوت یک خورشیدگرفتگی پاره‌ای دیگر رخ می‌دهد، روز ۱۱ اوت (۲۰ امرداد) که ماه نو بخشی از چهره‌ی خورشید را خواهد پوشاند.


--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
partial solar eclipse - Australia - Antarctica - Sun - hydrogen-alpha - Port Elliott - South Australia - New Moon - New Moon - East Antarctica - Peterson Bank - emperor penguin - total lunar eclipse

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه