ناهید و ماه و چند سوزن‌!

اگر تصویر اینجا دیده نشد روی خود آن بکلیکید
نقطه‌ای که در این تصویر کنار ماه دیده می‌شود ناهید است، روشن‌ترین شبچراغ آسمان زمین پس از ماه.
دو شب پیش، هلال ماه در مسیرش در آسمان زمین، با فاصله‌ی دیداری تنها ۱ درجه از کنار ناهید گذشت.
ولی این همیستانی (مقارنه) تنها یکی از چند رویداد تماشایی بود که این ماهواره‌ی سیاره‌ی زمین در این ماه پدید آورده. یکی از آنها خورشیدگرفتگی پاره‌ای (جزیی) بود که همین چند روز پیش، در ۱۲ ژوییه رخ داد.
ماه اکنون در روند فزاینده است، یعنی از دیدگاه روی زمین، بخش روشن آن شب به شب پهن‌تر می‌شود تا به گام چارک (تربیع) برسد، یعنی نصف قرصش روشن شود، و پس از آن، وارد گام گوژ (محدب) خواهد شد.
هفته‌ی آینده، چهره‌ای که ما زمینیان همیشه از ماه می‌بینیم کاملا غرق در نور خورشید خواهد شد (گام پُر یا کامل). خود این گام کامل هم یک رویداد تماشایی پدید خواهد آورد: یک ماه‌گرفتگی کامل در شب ۵ امرداد (۲۷ ژوییه).
ولی ایزدبانوی ماه از نمایش دادن خسته نمی‌شود، زیرا چند هفته‌ی دیگر، دقیق بگوییم ۲۰ امرداد (۱۱ اوت) یک خورشیدگرفتگی پاره‌ایِ دیگر پدید خواهد آورد.
این عکس از کنن بیچ در ایالت اورگن آمریکا، و از روی یک سازند سنگی به نام سوزن‌ها (نیدلز) گرفته شده. حدود یک ساعت پس از گرفته شدن این عکس، چرخش زمین باعث شد ماه و ناهید با هم پشت افق پنهان شوند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Moon - Venus - crescent - conjunction - partial solar eclipse - Earth - Sun - gibbous phase - total eclipse - Thunder Moon - Luna - Cannon Beach - rock formation - Oregon - USA - Needles

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه