در میان ابرهای زمین و ابرهای آسمان

اگر به اندازه‌ی کافی بالا بروید خود را در چشم‌اندازی تماشایی میان ابرهای زمین در زیر پا و ابرهای ستاره‌ای کهکشان راه شیری در بالای سر خواهید یافت.
این همان چیزی بود که هفته‌ی گذشته یک کوهنورد و عکاس نجومی ماجراجو به هنگام بالا رفتن از کوه‌های آلپ دید و به تصویر کشید: ابرهای سفید زیرِ پا که ستیغ کوه‌های دولومیته در شمال ایتالیا هم از آنها بیرون زده بود.
این عکس به کمک چند نوردهی جداگانه، از روی ستیغ لاگازوی که یکی از ستیغ‌های دولومیته است گرفته شده.
صدها میلیون سال پیش، دولومیته‌ها کوه نبودند بلکه جزیره‌هایی در یک دریای باستانی بودند که در اثر برخورد صفحه‌های زمین‌ساختی بالا آمده و به کوه تبدیل شدند. تاریخ پرفراز و نشیب دولومیته ساختارهایی گوناگون در آن پدید آورده، از جمله ستیغ‌های ناهموار و خشن و سنگواره‌های دریایی کهن.
بسیار بالاتر از کوه‌های دولومیته، در دوردست آسمان، رگه‌های تیره‌ی غباری را میبینیم که بر صفحه‌ی مرکزی کهکشان خط انداخته‌اند.
لکه‌هایی از ابرهای درخشان سرخ‌فام که از تابش گاز هیدروژنِ برافروخته می‌درخشند هم در میان ستارگان و غبارهای کهکشان دیده می‌شود، مانند سحابی مرداب درست در بالا، سمت چپ مرکز چارچوب.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Earth - star - Milky Way - alpinist - Dolomite - Italy - Lagazuoi - tectonic plate - crest - fossil - hydrogen - Lagoon Nebula

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه