رقاصک همنوع‌خوار

این دیگر چیست در دل فضا؟
راستش یک کهکشان است، یک کهکشان به نسبت معمولی با نام ان‌جی‌سی ۵۸۶۶. ولی نکته اینجاست که داریم آن را درست از لبه‌اش می‌بینیم [از دید زمین، یک کهکشان لبه‌نما است].
در حقیقت بیشتر کهکشان‌ها صفحه‌ای به نازکی ان‌جی‌سی ۵۸۶۶ دارند ولی ما همه‌ی آنها را لبه‌نما نمی‌بینیم. یکی از کهکشان‌های لبه‌نمای آشنا، راه شیری خودمان است که در صفحه‌اش جای داریم و آن را از درون صفحه‌اش می‌بینیم.
ان‌جی‌سی ۵۸۶۶ که در فهرست مسیه با نام ام۱۰۲ جای دارد و به نام کهکشان رقاصک (اسپیندل) هم شناخته می‌شود، بی‌شمار رگه‌ی غبار در هم پیچیده دارد که به رنگ‌های سیاه و سرخ دیده می‌شوند. ستارگان درخشان درون قرصش هم زمینه‌ای آبی‌ به آن داده‌اند.
قرص این کهکشان که از نور ستارگان جوان به رنگ آبی می‌درخشد از پشت غبارها بیرون زده و در راستای صفحه‌ی نازیک آن به دو سو کشیده شده است.
شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اکهکشان رقاصک در حدود یک میلیارد سال گذشته چند کهکشان کوچک‌تر را بلعیده بوده. از جمله‌ی این شواهد می‌توان از اینها نام برد: چندین جریان ستاره‌ای کم‌نور، غبارهای تیره‌ای که از صفحه‌ی خود کهکشان بیرون زده‌اند، و یک گروه کهکشانی پیرامون آن (این گروه در این تصویر دیده نمی‌شود).
به طور کلی بسیاری از کهکشان‌های قرص‌گون، نازک می‌شوند زیرا گازهایی که آنها را می‌سازد همزمان با چرخش به گرد مرکز گرانشی، با هم برخورد می‌کنند.
کهکشان رقاصک حدود ۵۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و در راستای صورت فلکی اژدها دیده می‌شود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
galaxy - NGC 5866 - M102 - Spindle galaxy - dust lane - star - galactic plane - disk galaxy - gravitational center - constellation of the Dragon - Draco

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه