سفر به مرکز کهکشان راه شیری

چه شگفتی‌هایی در مرکز کهکشان ما نهفته است؟
در رمان کلاسیک علمی تخیلی ژول ورن به نام "سفر به مرکز زمین"، پرفسور لیدنبراک و کاوشگران همراهش در مرکز زمین با شگفتی‌ها و عجایب هیجان‌انگیز بسیاری روبرو می‌شوند.
اخترشناسان تاکنون به وجود برخی اجرام شگرف در مرکز کهکشان راه شیری پی برده‌اند، از جمله ابرهای بزرگ غبار کیهانی، خوشه‌های درخشان ستاره‌ای، حلقه‌های در هم پیچیده‌ی گاز، و حتی یک ابرسیاچاله (سیاهچاله‌ی ابرپرجرم).
اگر ویدیو اینجا جرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، فیسبوک، و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان تماشا کنید
بیشتر بخش‌های مرکز کهکشان توسط لایه‌های گاز و غباری که میان ما و آنست، در نور دیدنی (مریی) از چشم ما پنهان شده، ولی با بهره از دیگر گونه‌های تابش الکترومغناطیسی می‌توان آن ها را کاوید و بررسی کرد.
ویدیوی بالا در واقع یک زوم دیجیتالی به مرکز کهکشان راه شیری است و با تصاویر نور دیدنی که در پیمایش دیجیتالی آسمان گرفته شده آغاز می‌شود.
در ادامه‌ی ویدیو، طیف نور به سمت پرتوی فروسرخ که توان نفوذ در گرد و غبار را دارد جابجا می‌شود و بدین ترتیب ابرهایی از گاز را نشان می‌دهد که به تازگی (سال ۲۰۱۳) کشف شده و دارند به سوی ابرسیاهچاله‌ی مرکزی کشیده می‌شوند.
در ماه می ۲۰۱۸، رصد یک ستاره که داشت از نزدیک این ابرسیاهچاله می‌گذشت -برای نخستین بار- فرآیند سرخگرایی گرانشی در نور آن ستاره را نشان داد- همان چیزی که اینشتین در نظریه‌ی نسبیت عام خود پیش‌بینی کرده بود. [اینجا خواندید:* ابرسیاهچاله مرکز کهکشان هم نسبیت عام اینشتین را تایید کرد]

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Journey to the Center of the Galaxy - Galaxy - Jules Verne - A Journey to the Center of the Earth - Professor Liedenbrock - Galactic center - cosmic dust cloud - star cluster - supermassive black hole - electromagnetic radiation - Milky Way - Digitized Sky Survey - infrared - gravitational redshift - Einstein - general relativity

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه