چرا در عکس‌های آپولو ستاره‌ای دیده نمی‌شود؟

"چرا در عکس‌هایی که فضانوردان آپولو از روی ماه گرفتند، هیچ ستاره‌ای دیده نمی‌شود؟"
به احتمال بسیار شما نیز بارها این پرسش را شنیده‌اید.

باورمندان به نظریه‌ی توطئه بر این باورند که ناسا "هرگز" به ماه نرفته بوده و این عکس‌ها و فیلم‌ها از روی زمین گرفته شده‌اند ولی ناسا به عمد ستارگان آسمان را حذف کرده، چون [به گمان آنها] ممکن بود برخی با شناسایی صورت‌های فلکی و بررسی جایگاه آنها در آسمان و همچنین به کمک پدیده‌ی دیدگشت (اختلاف منظر)، متوجه شوند که این آسمان، آسمان زمین است!
عکسی که سرنشینان شاتل دیسکاوری در سال ۱۹۹۸ از ماه و ایستگاه میر گرفته بودند. در آن هنگام، شاتل در سمت روز زمین بود و به همین دلیل هیچ ستاره‌ای در آسمان نمی‌دید. تنها ماه بود که برای این عکس به اندازه‌ی کافی روشن بود- تصویر بزرگ‌تر (۳ مگ)
ولی پاسخ این شکاکان یک جمله‌ی بسیار ساده است: فضانوردان در سمت روز ماه فرود آمده بودند!

خورشید در آسمان بود و به شدت چشم‌انداز را روشن کرده بود. صِرف تاریک و سیاه بودن آسمان دلیل بر پرستاره بودن آن نمی‌شود. اگر در ساعت اوج شلوغی شب به مرکز یک شهر بزرگ بروید، آسمانش را سیاه، ولی تقریبا بی‌ستاره خواهید دید. شاید اگر در گوشه‌ای که نور چراغ‌ها چشمتان را نزند بایستید، به زحمت بتوانید تک و توکی ستاره و سیاره‌ی پرنور را در آن پیدا کنید. فضانوردان آپولو هم گفته‌اند اگر در سایه‌ی گردونه‌ی ماه‌نشین می‌ایستادند، می‌توانستند شماری از پرنورترین ستاره‌ها را ببینند.

اگر آپولو در سمت شب ماه فرود آمده بود، فضانوران آسمانی بسیار زیبا را بالای سرشان می‌دیدند، با ستارگانی که شمارشان حتی از شمار ستارگان در تاریک‌ترین آسمان‌های زمین هم بیشتر بود، زیرا دیگر هوایی در کار نبود که آشفتگی در دید ایجاد کند.

برخی به گفته‌ی فضانوردانِ ایستگاه فضایی بین المللی اشاره می‌کنند که گفته‌اند آسمان ایستگاه فضایی را پرستاره دیده‌اند. واقعیت اینست که آنها هم تنها هنگامی که در سمت شب زمین هستند چنین چیزی را می‌بینند. در سمت روزِ زمین، خورشید به شدت آسمان را روشن می‌کند. ایستگاه فضایی هر ۹۰ دقیقه یک بار زمین را دور می‌زند و از همین رو فضانوردان در یک شبانه‌روز، ۱۵-۱۶ بار آسمان شب را می‌بینند و از آن لذت می‌برند.

این تک و توک ستارگانی که فضانوردان آپولو دیده بودند را ما هم می‌توانستیم ببینیم، ولی نه در یک عکس ساده، بلکه در عکسی با زمان نوردهی بلند، و باید بگوییم با توجه به این که چشم‌انداز روی سطح غرق در نور خورشید بود، نوردهی بسیار بلند باعث می‌شد چشم‌انداز آن تقریبا سفید دیده شود!

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
International Space Station - ISS - apollo - star - parallax

برگرفته از: phys.org

2 دیدگاه شما:

ع. شجاعی

سوالات بسیار جدیی در خصوص ادعای ناسا بر فرود آمدن بر ماه وجود دارد که اغلب بی جواب مانده و توضیحات مختصری نظیر این نیز کمکی به رفع ایرادات نمیکند.

برای مثال، مشکل ندیدن آسمان در زمان وجود یک منبع نور، بدلیل پدیده پخش نور در اثر جو هست. اگر جوی وجود نداشته باشد، نظیر ماه، پدیده پخش نور و روشن شدن آسمان تاثیری در مشاهده دیگر منابع نور(هرچند ضعیف) نخواهد داشت.

برخی سوالات دیگر عبارتند از:
- چرا پرچم آمریکا در یکی از تصاویر ادعایی حالت افراشته دارد؟ مگر در سطح ماه باد وجود داشته؟
- در عکس منعکس شده بر کلاه لباس فضایی یکی از فضانوردان، تصاویر پروژکتور دیده میشود
- چرا آمریکا بعد از 40 سال هنوز موفق نشده دوباره به ماه سفر کند با وجود علاقه بسیار زیاد به تسخیر فضا.
- و ....یک ستاره در هفت آسمان

کی گفته آمریکا نمیتونه به به ماه؟
آمریکا مصمم هست به ماه برگرده، ولی نه مثل ماموریت‌های دو-سه روزه و بسیار پرخرج آپولو که تنها برای برتری در جنگ سرد و به رخ کشیدن توان علمی به صرفه بود
دانشمندان آمریکایی میخوان پایگاه در ماه بزنن. پایگاهل که فضانوردها بتونن ماه ها در اون به سر ببرن
و این چیزیه که تکنولوژیش هنوز فراهم نیست

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه