رنگین‌کمان شبانه در آسمان صاف

اگر تصویر را اینجا ندیدید، روی خود آن بکلیکید
خلبان و عکاس، برایان ویتاکر، تاکنون چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز بسیاری را در سفرهایش میان اروپا و آمریکا به تصویر کشیده. یکی از تازه‌ترین این چشم‌اندازها "رنگین‌کمانی" بوده که در شب ۳ ژوییه در پسدَمه‌ی پشت یک هواپیما پدید آمده بود. وی می‌گوید: «اگرچه سرتاسر شب در مسیرم در فراز ۳۸ هزار پایی، ابرهای شب‌تاب را در آسمان می‌دیدم، ولی تماشایی‌ترین چیزی که دیدم پسدمه‌های رنگین‌کمانی یک هواپیمای ای۳۸۰ بود.»

ویتاکر می‌افزاید: «ما بر فراز خاور نیوفاندلند کانادا بودیم. ماه که داشت بالا می‌آمد این پسدمه (ابر-خطی) را روشن کرد و یک رد رنگین‌کمانی زیر پای ستارگان پدید آورد.» [پس در حقیقت باید آن را "ماه‌کمان" بنامیم.]

اگرچه این پسدمه رنگ‌های رنگین‌کمان را داشت، ولی از نظر فنی یک رنگین‌کمان، یعنی چیزی که برای ساخته شدن نیاز به قطره‌های باران (قطره‌های آب) دارد نبود. این پسدمه پر از یخ بود.

تاوه‌هایی (پیچابه‌هایی) که پشت نوک بال‌ها درست می‌شوند یک منطقه‌ی کم‌فشار پدید می‌آورند که ریزقطره‌های آب‌ درون هوای نمناک (مرطوب) می‌توانند در آن چگالیده شوند. دماهای زیر نقطه‌ی یخ زدن بلورهایی از یخ می‌سازند که -در این مورد- نور مهتاب را شکسته و تجزیه کرده و یک چنین رنگین‌کمانی از آن پدید آورده‌اند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Brian Whittaker - USA - Europe - rainbow - contrail - noctilucent cloud - iridescent - Newfoundland - Canada - Air France - A380 - Vortice

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه