دیدار یک دنباله‌دار با قلب و روح آسمان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
دنباله‌دار ۲۱پی/ژاکوبینی-زینر این شب‌ها دارد به زمین نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود تا در روز ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۸ (۱۹ شهریور) با فاصله‌ی ۰.۳۹ یکای نجومی از کنار سیاره‌مان بگذرد. هر یکای نجومی برابر با فاصله‌ی زمین تا خورشیدست، بنابراین ۰.۳۹ یکای نجومی هم‌ارز ۵۸ میلیون کیلومتر خواهد بود که در استاندارد سامانه‌ی خورشیدی فاصله‌ی کمی‌ست، ولی ترسناک نیست.

عکاسان نجومی چندیست این دنباله‌دار را دنبال می‌کنند و تاکنون عکس‌های زیبا و چشمگیری از نزدیک شدنِ آن گرفته‌اند. در روز ۱۷ اوت میشاییل یاگر از وایزنکرشن اتریش، دنباله‌دار جیاکوبینی-زینر را که داشت از کنار سحابی‌های گسیلشی قلب و روح در صورت فلکی ذات‌الکرسی (خداوند اورنگ) می‌گذشت به تصویر کشید.

در هفته‌های آینده این دنباله‌دار به قدر روشنایی ۷ (درست زیر آستانه‌ی دید چشم نامسلح) می‌رسد و هدفی خوب برای تلسکوپ‌های آماتور خواهد بود.

در این پیوند (لینک) می‌توانید یک نقشه‌ی سه-بعدی برهم‌کنشی (تعاملی) از مدار ۲۱پی/ژاکوبینی-زینر، و مسیر گذرِ آن از کنار زمین ببینید. این نقشه بر پایه‌ی داده‌های ناسا، جی‌پی‌ال درست شده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Comet 21P/Giacobini-Zinner - Earth - AU - comet - Michael Jäger - Weißenkirchen - Austria - Heart and Soul Nebula - constellation Cassiopeia - magnitude - naked-eye - sun - solar system

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه