فضاپیمای پارکر می‌خواهد به درون جو خورشید برود، ولی با دمای چند میلیون درجه‌ای آن چه می‌کند؟

* اگر یک روز آفتابی اینجا روی زمین را داغ می‌دانید، پس اگر وارد لایه‌های بیرونی جو خورشید (تاج خورشید) شوید چه خواهید کرد؟

به گفته‌ی ناسا آنجا به گونه‌ای باورنکردنی داغ است، میلیون‌ها درجه، چه فارنهایت و چه سانتیگراد. و این جوِ بی‌اندازه داغ دقیقا همان جاییست که کاوشگر ناسا تا چند روز دیگر راهی آن خواهد شد.
یک نقشه‌ی دمایی از خورشید و تاجش که در آن، رنگ‌های روشن‌تر نشان‌دهنده‌ی دمای بالاتر است
این عکس را فضاپیمای رصدخانه‌ی خورشیدی و هورسپهر (سوهو) در سال ۲۰۰۱ گرفته بود - تصویر بزرگ‌تر

این فضاپیما "کاوشگر خورشیدی پارکر" نام دارد، و هدفش گره‌گشایی از رازهایی درباره‌ی خورشید و ستارگانی مانند آن است. پارکر برای روبرو شدن با گرما مجهز به یک سلاح سری است که می‌تواند دستگاه‌های فضاپیما را در دمای ملایم ۳۰ درجه‌ی سانتیگراد نگه دارد: یک سپر گرمایی سبک‌وزن بسیار پیشرفته. [در آغاز نام "پلاس" بر روی این کاوشگر گذاشته شده بود. اینجا خواندید]

ولی می‌دانستید خود همین سپر گرمایی هم با آن که در داغ‌ترین بخش جو خورشید خواهد بود، دمای چند میلیون درجه را حس نخواهد کرد؟

نیکولا فاکس، دانشمند خورشیدی از دانشگاه جانز هاپکینز می‌گوید:«تصور کنید اجاقی با دمای ۴۰۰ درجه روشن است. اگر دستتان را به درون آن ببرید دستتان نمی‌سوزد، مگر این که مستقیم به سطح آن دست بزنید. در حقیقت [شرایط پارکر] هم همین است.»

علت دمای به نسبت تحمل‌پذیرتر، ساختار تنُک (رقیق) خود تاج است [که از ذرات پلاسمای داغ تشکیل شده]. این تاج بخشی از جو خورشید است که ما برای دیدنش ناچاریم قرص خورشید، یعنی نورسپهر (فوتوسفر) آن را بپوشانیم- نورسپهر لایه‌ای با درخشش باورنکردنی است که به عنوان سطح خورشید می‌شناسیم.
برداشت هنری از کاوشگر خورشیدی پارکر- تصویر بزرگ‌تر (۸.۲ مگ)
این بدان معناست که در یک بازه‌ی زمانی معین، شمار ذرات پلاسمای تاج که به سپر گرمایی می‌خورند چندان بالا نیست- و این یعنی با وجود این که هر یک از ذرات پلاسما با برخورد به سطح سپر، گرمای بسیاری به آن منتقل می‌کنند، ولی افزایش کلی دمای سپر به اندازه‌ای خواهد بود که توان تحملش را خواهد داشت.

فاکس می‌گوید: «تاج از پلاسمای بسیار رقیق است؛ ناحیه‌ی آنچنان چگالی نیست. بنابراین میزان ذراتی که عملا به سپر گرمایی می‌خورند و گرمای خود را به آن می‌دهند، بیشینه‌ی دمای آن را به ۱۳۷۰ درجه‌ی سانتیگراد خواهند رسانند.»

سپر گرمایی بسیار بهتر می‌تواند این دما را اداره کند. مانند این که دستتان را به درون اجاق ببرید ولی سطحی را لمس نکنید. همان گونه که دمای سطح اجاق را حس نمی‌کنید، کاوشگر خورشیدی پارکر هم تنها در تاج خورشید پرواز می‌کند و هیچ توده‌ی انباشته‌ای از پلاسما را لمس و دمای چند میلیون درجه‌ای آن را حس نمی‌کند.

در همین زمینه: * پنج یافته تازه در مورد خورشید 

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Earth - sun - NASA - Parker Solar Probe - thermal shield -  Nicola Fox - Johns Hopkins University - corona - photosphere - plasma - heat shield - oven

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه