فیلمی که ماهواره "تِس" پیش از آغاز کارش از یک دنباله‌دار گرفته

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در فیسبوک، تلگرام، و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان تماشا کنید

این پویانمایی با بهره از داده‌هایی درست شده که ماهواره‌ی پیمایش فراسیاره‌های گذرنده‌ی ناسا (تس، TESS) پیش از آغاز عملیات علمی‌اش در روز ۲۵ ژوییه، برای آزمایش گرد آورده بود. تس که در روز ۱۶ آوریل امسال (۲۷ فروردین) راهی فضا شده بود، یک ماهواره‌ی سیاره‌یاب است و جانشین تلسکوپ فضایی کپلر خواهد شد.

این ویدیو ۱۷ ساعت از کار تِس را در بر دارد و در آن نه تنها یک دنباله‌دار، بلکه اجرام و ویژگی‌های خیره‌کننده‌ی بسیاری دیده می‌شود.

لکه‌ی بزرگ و پرنوری که از راست به چپ جابجا می‌شود دنباله‌دار سی/۲۰۱۸ ان۱ است که در آن هنگام ۴۸ میلیون کیلومتر با زمین فاصله داشت. به دُم این دنباله‌دار توجه کنید که در مدت جابجایی آن در مدارش، تغییر راستا می‌دهد. این دم گازی در اثر باد خورشیدی بیرون زده و چیزی که باعث تغییر راستایش می‌شود هم همین باد خورشیدی است.

دو نقطه‌ای که در سمت چپ-بالا و راست-میانه دیده می‌شوند و پی در پی سیاه و سفید می‌شوند دو ستاره‌ی متغیرند که نورشان با گذشت زمان کم و زیاد می‌شود. این کاهش و افزایش نور می‌تواند به دلیل تپش ستاره، چرخش سریع آن، و یا وجود یک همدمِ گرفتی باشد که جلوی نورش را از چشم ما می‌گیرد.
نمایی ثابت از ویدیوی بالا. تصویر پویا (gif) آن را می‌توانید به بزرگی ۵.۹ مگ از اینجا ببینید
همه‌ی نقطه‌های ثابت در تصویر ستاره‌اند. ظاهر آنها به دلیل پردازش تصویر به این شکل در آمده که باعث شده دنباله‌دار و دو ستاره‌ی متغیر بیشتر دیده شوند.

کمان بزرگ محوی که از بالا به پایین تصویر حرکت می‌کند (از دقیقه‌ی ۱:۰۴ تا ۱:۰۹ ویدیو را ببینید) بازتاب نور سیاره‌ی بهرام (مریخ) است که خودش بیرون از جارچوب بوده. در هنگام گرفتن این عکس‌ها، بهرام در جایگاه پادیستان (مقابله)، و نزدیک‌ترین نقطه‌ی مدارش به زمین بود و بیشترین درخشندگی‌اش را در ۱۵ سال گذشته داشت.

و سرانجام به سیارک‌ها می‌رسیم که شمار بسیاری از آنها در این ویدیو به شکل نقطه‌های سفید و کوچک متحرک دیده می‌شود. با سریع کردن ویدیو، حرکت آنها بهتر دیده می‌شود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NASA - Transiting Exoplanet Survey Satellite - TESS - planet hunter - comet - C/2018 N1 - Earth - Sun - asteroid - variable star - pulsation - eclipsing binary - solar system - Mars - opposition

منبع: nasa
خلاصه برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه