پل سرخ میان دو کهکشان

آیا پلی از گاز این دو کهکشان بزرگ را به هم پیوند داده؟ کاملا احتمالش هست، ولی به سختی می‌تواند مطمئن شد.
ام۸۶ در بخش بالا، سمت چپ تصویر، یک کهکشان بیضیگون غول‌پیکر در مرکز خوشه‌ی کهکشانی دوشیزه است. خوشه‌ی دوشیزه که کهکشان راه شیری ما دارد به سوی آن کشیده می‌شود خوشه‌ای نزدیک به ماست که حدود ۵۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد.
سمت راست، پایین‌تر از ام۸۶ یک کهکشان مارپیچی شگفت‌انگیز به نام ان‌جی‌سی ۴۴۳۸ را می‌بینیم. این کهکشان از چشم‌انداز ما در همسایگی کهکشان ان‌جی‌سی ۴۴۳۵ دیده می‌شود و با هم به نام کهکشان‌های چشم‌ها (چشمان مارکاریان) یا آرپ ۱۲۰ شناخته می‌شوند.
این تصویر یکی از ژرف‌ترین عکس‌هاییست که تاکنون از این منطقه گرفته شده، و گازهای برافروخته‌ی سرخ‌فامی که ام۸۶ را در بر گرفته‌ و به نظر می‌رسد آن را به ان‌جی‌سی ۴۴۳۸ وصل کرده‌اند را نیز نمایان کرده.
گستردگی این تصویر تقریبا به اندازه‌ی یک قرص کامل ماه است.
ولی از سوی دیگر این را هم می‌دانیم که ابرهای گازی پَرسا (سیروس) که بر فراز صفحه‌ی کهکشان خودمان شناورند نیز در همان راستای چشم‌انداز ما از خوشه‌ی دوشیزه دیده می‌شوند، و سرعت کمِ این گازها [گازهای درون تصویر] هم به نظر می‌رسد با این پنداشت که بخشی از کهکشان خودمانند سازگاری بیشتری دارد.
شاید پژوهش‌های آینده پاسخی قطعی به این پرسش، و همچنین به راز کشیدگی بازوهای آبی ان‌جی‌سی ۴۴۳۵ بدهند.
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
M86 - elliptical galaxy - Virgo Cluster - Milky Way Galaxy - spiral galaxy - NGC 4438 - NGC 4435 - Eyes Galaxies - Arp 120 - full moon - cirrus

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه