دو رد آتشین در آسمان سپیده‌دم

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۱۱.۵ مگ)
بالا، سمت راست این چارچوب رد درخشان یک شهاب برساوشی را می‌بینیم. این تصویر در ساعت‌های آغازین روز یکشنبه، زمانی که بارش شهابی برساوشی به بیشینه‌ی خود رسیده بود، از پیوند چندین نما با نوردهی‌های جداگانه پدید آمده.
عکاس تصویر که در فاصله‌ی حدود دو مایلی مجموعه‌ پرتاب‌های فضایی ۳۷ پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال بود، به جز شهاب، رد آتشین موشک دلتا ۴ سنگین را که کاوشگر خورشیدی پارکر را در آسمان سپیده‌دم با خود می‌برد نیز در یک نوردهی ۴ دقیقه‌ای به تصویر کشیده.
شهاب‌های برساوشی سرعت کمی ندارند.
این دانه‌های سنگریزه که از دنباله‌دار دوره‌ایِ سویفت-تاتل جدا شده و در فضا به جا مانده‌اند، با سرعت حدود ۶۰ کیلومتر بر "ثانیه" وارد جو زمین شده و در آن می‌سوزند.
کاوشگر خورشیدی پارکر در درازنای هفت سال، هفت بار از کنار ناهید می‌گذرد و از آن کمک گرانشی دریافت می‌کند، و با این روش فاصله‌ی کمینه‌ی خود از خورشید را کم و کمتر می‌کند تا جایی که در گذر هفتم، کمترین فاصله‌اش از خورشید به تنها ۶.۱ میلیون کیلومتر می‌رسد.
این حدود ۱/۸ فاصله‌ی سیاره‌ی تیر تا خورشید و درون جو بیرونی و تنُک خورشید (تاج خورشید) خواهد بود.
در آن زمان، سرعت پارکر به چیزی نزدیک به ۱۹۰ کیلومتر بر ثانیه (۷۰۰ هزار کیلیومتر بر ساعت) خواهد رسید و سریع‌ترین کاوشگر زمین نام خواهد گرفت.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
- Perseid meteor shower - Space Launch Complex 37 - Cape Canaveral Air Force Station - Delta IV Heavy - Parker Solar Probe - periodic comet - Swift-Tuttle - Earth - gravity-assist - Venus - Sun - Mercury - solar corona - planet

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه