ابرهای شوریده در آسمان نیوزیلند

اینها دیگر چگونه ابرهایی هستند؟
این ساختارهای جَوی شگفت‌انگیز با آن که دلیل پیدایششان هنوز ناشناخته است، و با آن که ممکن است نمایی شوم و هراس‌انگیز داشته باشند، ولی به نظر نمی‌رسد پیشاهنگ فاجعه‌های آب و هوایی باشند.
این ابرها که همین سال گذشته به طور رسمی به عنوان یک گونه‌ی ویژه‌ی ابر با نام ابرهای شوریده (اسپریتاس، Asperitas) شناخته شده‌اند پدیده‌هایی کمیاب و نامعمول با نمایی خیره‌کننده‌اند که نسبت به دیگر ابرها کم بررسی شده‌اند.
اگرچه بخش زیرینِ بیشتر ابرهای کم‌ارتفاع، تخت و هموار است، ولی ساختار زیرین ابرهای شوریده به گونه‌ی چشمگیری عمودی است. از همین رو به گمان کارشناسان، ابرهای شوریده می‌توانند از خویشاوندان ابرهای عدسگون که نزدیک کوه‌ها پدید می‌آیند و یا ابرهای پستانکی (ماماتوس) که با توفان‌های تندری همراهند باشند؛ و یا شاید هم نسبتی با گرم‌باد (باد فون) داشته باشند -گرم‌باد گونه‌ای باد خشک است که از بالای کوه‌ها به پایین می‌وزد. یک چنین بادی با نام کمان کانتربری (Canterbury arch) به طور معمول رو به ساحل خاوری جزیره‌ی جنوبی نیوزیلند می‌وزد.
این تصویر هم که در سال ۲۰۰۵ از آسمان شهر هنمر اسپرینگز در کنتربری نیوزیلند گرفته شده جزییاتی بسیار خوب از این ابرهای موجدار را نشان می‌دهد، تا اندازه‌ای به این دلیل که نور خورشید از پهلو بر آنها افتاده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
meteorological doom - Asperitas - cloud - lenticular cloud - mammatus - foehn wind - Canterbury arch - New Zealand - Hanmer Springs

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه